Advertisements
Advertisements
Question
In the diagram alongside, F1 = F2 acting on a wheel of radius 2.5 m produce a moment of couple of 100 Nm. The magnitude of each force acting on the wheel is:

Options
4.0 N
40.0 N
20.0 N
2.0 N
MCQ
Advertisements
Solution
20.0 N
Explanation:
Radius of the wheel
\[ r = 2.5\ \mathrm{m} \]
Perpendicular distance between the two forces (Arm of the couple, d) = Diameter
\[ d = 2 \times r = 2 \times 2.5 = 5\ \mathrm{m} \]
Moment of couple
\[ = 100\ \mathrm{Nm} \]
Magnitude of each force
\[ = F_{1} = F_{2} = F \]
\[ \text{Moment of Couple} = \text{Force}\ (F) \times \text{Arm of the couple}\ (d) \]
\[ 100 = F \times 5 \]
\[ F = \frac{100}{5} \]
\[ F = 20\ \mathrm{N} \]
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
