English

Determine How Far an Object Must Be Placed in Front of a Converging Lens of Focal Length 10 Cm in Order to Produce an Erect (Upright) Image of Linear Magnification 4.

Advertisements
Advertisements

Question

Determine how far an object must be placed in front of a converging lens of focal length 10 cm in order to produce an erect (upright) image of linear magnification 4.

 
Advertisements

Solution

Given:
Focal length, f = 10 cm
Magnification, m = +4 (Image is erect.)
Object distance, u = ?
Applying magnification formula, we get:
m = v/u
or, 4 = v/u
or, v = 4u
Applying lens formula, we get:
1/v-1/u = 1/f
1/4u- 1/u = 1/10
or,  u =-30/4
or, u =-7.5 cm
Thus, the object must be placed at a distance of 7.5 cm in front of the lens.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 5: Refraction of Light - Exercise 4 [Page 247]

APPEARS IN

Lakhmir Singh Physics [English] Class 10
Chapter 5 Refraction of Light
Exercise 4 | Q 23 | Page 247
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×