Advertisements
Advertisements
Question
Calculate the volume occupied at S.T.P. by 2 moles of SO2.
Advertisements
Solution
1 mole of SO2 has volume = 22.4 litres
So, 2 moles will have = 22.4 x 2 = 44.8 litre
RELATED QUESTIONS
Prove the Following :
2 X V.D. = Molecular mass.
Fill in the blank.
Molecular weight of a gas is twice its __________.
When heated, potassium permanganate decomposes according to the following equation:
\[\ce{2KMnO4 -> \underset{solid residue}{K2MnO4 + MnO2} + O2}\]
Given that the molecular mass of potassium permanganate is 158 g, what volume of oxygen (measured at room temperature) would be obtained by the complete decomposition of 15.8 g of potassium permanganate? (Molar volume at room temperature is 24 litres). [K = 39, Mn = 55, O = 16]
What is the vapour density of ethylene? (Avogadro's number = 6 x 1023; Atomic weight of C = 12, H = 1; Molar volume = 22.4 litres at STP)
A compound 'X' consists of 4.8% of C and 95.2% of Br by mass.
Name the type of chemical reaction by which X can be prepared from ethane.
Find the weight of 0.2 mole of H2 gas.
Which of the following contains maximum number of molecules?
Calculate the mass of nitrogen supplied to soil by 5 kg of urea [CO(NH2)2].
[O = 16; N = 14; C = 12; H = 1]
The atomic mass of Chlorine is 35.5. What is its vapour density?
A gas cylinder filled with hydrogen holds 5 g of the gas. The same cylinder holds 85 g of gas X under the same temperature and pressure. Calculate the vapour density of gas X.
