Advertisements
Advertisements
Questions
What is the vapour density of ethylene? (Avogadro's number = 6 x 1023; Atomic weight of C = 12, H = 1; Molar volume = 22.4 litres at STP)
What is the vapour density of ethylene?
Advertisements
Solution
Vapour density = `"Molecular weight"/2`
= `28/2`
= 14
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Calculate the relative molecular mass of Chloroform.
(use K = 39, Cl = 35.5, O = 16, C = 12, H = 1, Na = 23, N = 14, S= 32)
The usefulness of a fertilizer depends upon percentage of nitrogen present in it. Find which of the following is a better fertilizer:
(a) Ammonium nitrate [NH4NO3]
(b) Ammonium phosphate [(NH4)3PO4 (N=14,H=1,O=16,P=31)
Potassium nitrate on strong heating decomposes as under :
2KNO3 → 2KNO2 + O2
Calculate : Weight of potassium nitrite formed.
(K = 39, 0 = 16, N = 14)
Chlorine, nitrogen, ammonia and sulphur dioxide gases are collected under the same conditions of temperature and pressure.
Copy the following table which gives the volumes of the gases collected, and the number of molecules (X) in 20L of nitrogen.You are to complete the table by giving the number of molecules in th e other gases, in terms of X.
| Gas | Volume(litres) | Number of molecules |
| Chlorine | 10 | |
| Nitrogen | 20 | X |
| Ammonia | 20 | |
| Sulphur dioxide | 5 |
Calculate the percentage of platinum in ammonium chloroplatinate (NH4)2PtCl6.
[N = 14, H = 1, Pt = 195, Cl =35.5]
(Give your answer correct to the nearest whole number)
The reaction of potassium permanganate (VII) with acidified iron (II) sulphate is given below:
2KMno4 + 10FeSO4 + 8H2O → K2SO4 + 2MnSO4 + 5Fe2(SO4)3 + 8H2O
If 15.8g of potassium permanganate (VII) was used in the reaction, calculate the mass of iron (II) sulphate used in the above reaction.
When heated, potassium permanganate decomposes according to the following equation:
\[\ce{2KMnO4 -> \underset{solid residue}{K2MnO4 + MnO2} + O2}\]
Some potassium permanganate was heated in test tube. After collecting one litre of oxygen at room temperature, it was found that the test tube had undergone a loss in mass of 1.32 g. If one litre of hydrogen under the same conditions of temperature and pressure has a mass of 0.0825 g, calculate the relative molecular mass of oxygen.
A certain gas 'X' occupies a volume of 100 cm3 at S.T.P. and weighs 0.5 g. Find its relative molecular mass.
Find the weight of 0.2 mole of H2 gas.
Calculate the number of hydrogen atoms in 0.1 mole of H2SO4.
