Advertisements
Advertisements
Question
Calculate the de Broglie wavelength of the electrons accelerated through a potential difference of 56 V.
Advertisements
Solution
Potential difference, V = 56 V
Planck’s constant, h = 6.6 × 10−34 Js
Mass of an electron, m = 9.1 × 10−31 kg
Charge on an electron, e = 1.6 × 10−19 C
De Broglie wavelength of an electron accelerating through a potential V, is given by the relation:
`lambda = 12.27/sqrt("V")` Å
= `12.27/sqrt56 xx 10^(-10) "m"`
= 0.1639 nm
Therefore, the de Broglie wavelength of each electron is 0.1639 nm.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The wavelength of light from the spectral emission line of sodium is 589 nm. Find the kinetic energy at which
(a) an electron, and
(b) a neutron, would have the same de Broglie wavelength.
What is the de Broglie wavelength of a dust particle of mass 1.0 × 10−9 kg drifting with a speed of 2.2 m/s?
Show that the wavelength of electromagnetic radiation is equal to the de Broglie wavelength of its quantum (photon).
Crystal diffraction experiments can be performed using X-rays, or electrons accelerated through appropriate voltage. Which probe has greater energy? (For quantitative comparison, take the wavelength of the probe equal to 1 Å, which is of the order of inter-atomic spacing in the lattice) (me = 9.11 × 10−31 kg).
Obtain the de Broglie wavelength associated with thermal neutrons at room temperature (27°C). Hence explain why a fast neutron beam needs to be thermalised with the environment before it can be used for neutron diffraction experiments.
Compute the typical de Broglie wavelength of an electron in a metal at 27°C and compare it with the mean separation between two electrons in a metal which is given to be about 2 × 10−10 m.
State any one phenomenon in which moving particles exhibit wave nature.
When a light wave travels from air to glass ______.
What are matter waves?
Show with the help of a labelled graph how their wavelength (λ) varies with their linear momentum (p).
An electron is moving with an initial velocity `v = v_0hati` and is in a magnetic field `B = B_0hatj`. Then it’s de Broglie wavelength ______.
Relativistic corrections become necessary when the expression for the kinetic energy `1/2 mv^2`, becomes comparable with mc2, where m is the mass of the particle. At what de Broglie wavelength will relativistic corrections become important for an electron?
- λ = 10 nm
- λ = 10–1 nm
- λ = 10–4 nm
- λ = 10–6 nm
The de Broglie wavelength of a photon is twice the de Broglie wavelength of an electron. The speed of the electron is `v_e = c/100`. Then ______.
- `E_e/E_p = 10^-4`
- `E_e/E_p = 10^-2`
- `p_e/(m_ec) = 10^-2`
- `p_e/(m_ec) = 10^-4`
A particle moves in a closed orbit around the origin, due to a force which is directed towards the origin. The de Broglie wavelength of the particle varies cyclically between two values λ1, λ2 with λ1 > λ2. Which of the following statement are true?
- The particle could be moving in a circular orbit with origin as centre.
- The particle could be moving in an elliptic orbit with origin as its focus.
- When the de Broglie wavelength is λ1, the particle is nearer the origin than when its value is λ2.
- When the de Broglie wavelength is λ2, the particle is nearer the origin than when its value is λ1.
Two particles A and B of de Broglie wavelengths λ1 and λ2 combine to form a particle C. The process conserves momentum. Find the de Broglie wavelength of the particle C. (The motion is one dimensional).
An electron is accelerated from rest through a potential difference of 100 V. Find:
- the wavelength associated with
- the momentum and
- the velocity required by the electron.
The ratio of wavelengths of proton and deuteron accelerated by potential Vp and Vd is 1 : `sqrt2`. Then, the ratio of Vp to Vd will be ______.
E, c and `v` represent the energy, velocity and frequency of a photon. Which of the following represents its wavelength?
The graph which shows the variation of `(1/lambda^2)` and its kinetic energy, E is (where λ is de Broglie wavelength of a free particle):
