English

Calculate the boiling point elevation for a solution prepared by adding 10 g of MgCl2 to 200 g of water, assuming MgCl2 is completely dissociated.

Advertisements
Advertisements

Question

Calculate the boiling point elevation for a solution prepared by adding 10 g of MgCl2 to 200 g of water, assuming MgCl2 is completely dissociated.

(Kb for Water = 0.512 K kg mol−1, Molar mass MgCl2 = 95 g mol−1)

Numerical
Advertisements

Solution

We know that

ΔTb = iKbm

\[\ce{MgCl2 -> \underset{1 + 2}{Mg^{2+} + 2Cl^-}}\]

i = 3

Here, m = `("W"_"B" xx 1000)/("M"_"B" xx "W"_"A")` = 0.526

ΔTb = iKbm

= 3 × 0.512 × 0.526

= 0.808 K

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
2022-2023 (March) Delhi Set 1

RELATED QUESTIONS

8 g of glucose, C6H12O6 (Molar Mass = 180 g mol−1) is dissolved in 1 kg of water in a sauce pan. At what temperature will this solution boil? 

(Kb for water = 0.52 K kg mol−1, boiling point of pure water = 373.15 K)


Calculate the boiling point of solution when 4g of MgSO4 (M= 120 g mol-1) was dissolved in 100g of water, assuming MgSO4 undergoes complete ionization. (Kb for water = 0.52 K kgmol-1)


Why is elevation of boiling point a colligative property?


Boiling point of water at 750 mm Hg is 99.63°C. How much sucrose is to be added to 500 g of water such that it boils at 100°C? Molal elevation constant for water is 0.52 K kg mol−1.


Arrange the following in increasing order of boiling points:

(CH3)3 N, C2 H5 OH, C2 H5 NH2


Exactly 1 g of urea dissolved in 75 g of water gives a solution that boils at 100.114°C at 760 torrs. The molecular weight of urea is 60.1. The boiling point elevation constant for water is:


Which of the following has the lowest boiling point?


Why is it not possible to obtain pure ethanol by fractional distillation? What general name is given to binary mixtures which show deviation from Raoult’s law and whose components cannot be separated by fractional distillation. How many types of such mixtures are there?


Calculate the molal elevation constant for water given that 0.2 molal solution of non-volatile and non-electrolyte solute increases the boiling point of water by 0.104 K.


The boiling point to a solution containing 50 gm of a non-volatile solute in 1 kg of solvent is 0.5° higher than that of pure solvent. Determine the molecular mass of the solute (give molecular mass of solvent) = 78 g mol–1 and kb for solvent = 2.53 km–1)


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×