Advertisements
Advertisements
Question
Calculate the amount of CaCl2 (van't Hoff factor i = 2.47) dissolved in 2.5 L solution so that its osmotic pressure at 300K is 0.75 atmosphere.
Given : Molar mass of CaCl2 is 111g mol-1
R=0.082 L.atm K-1mol-1
Numerical
Advertisements
Solution
Data : V = 2.5 L
T = 300 K
`pi=0.75atm`
Molar mass of CaCl2 = M2 = 111g/mol
R = 0.082 L.atm.k-1mol-1.
Solution :
`i=(pi_(obs))/(pi_(cal)`
`2.47=0.75/pi_(cal)`
`pi_(cal)=0.75/2.47`
`pi_(cal)=0.303atm`
`piV=nRT`
`:.piV=W_2/M_2xxRxxT`
`:.pi_(cal)xxV=W_2/M_2xxRxxT`
`:.W_2=(pi_(cal) xxVxxM_2)/(RxxT)`
`=(0.303xx2.5xx111)/(0.082xx300)`
| W2=3.417gm |
Mass of CaCl2=3.417gm
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
