Advertisements
Advertisements
Question
Ashok, Rakesh and Mukesh were partners sharing profits and losses in the ratio of 2 : 2 : 1. On 1st April, 2023, their goodwill was valued at ₹ 3,00,000 : there being no account for it in the books. On this date Rakesh retired. Pass the Journal Entry to record goodwill.
Journal Entry
Advertisements
Solution
| Journal entries | ||||
|---|---|---|---|---|
| Date | Particulars | L.F. | Debit (₹) | Credit (₹) |
| Ashok's Capital A/c ...Dr. | 80,000 | |||
| Mukesh's Capital A/c ...Dr. | 40,000 | |||
| To Rakesh's Capital A/c | 1,20,000 | |||
| (Being Rakesh's share of goodwill adjusted through the Capital Accounts) | ||||
Working note:
Rakesh's share of goodwill:
₹ 3,00,000 × `2/5` = ₹ 1,20,000
Rakesh's share is gained by Ashok and Mukesh in their old ratio 2 : 1.
Ashok's gain = ₹ 1,20,000 × `2/3` = ₹ 80,000
Mukesh's gain = ₹ 1,20,000 × `1/3` = ₹ 40,000
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
