Advertisements
Advertisements
Question
Ashnir and Javed are equal partners with Capitals of ₹ 3,00,000 and ₹ 2,50,000 respectively. The firm had a debit balance of ₹ 50,000 in Profit & Loss A/c. New partner Daniel is admitted with a capital of ₹ 1,20,000.
Ashnir sacrificed `1/5`th of his share and Javed sacrificed `1/20` from his share to Daniel.
Pass necessary journal entries with regard to Capital and Goodwill on Daniel’s admission.
Advertisements
Solution
| JOURNAL | ||||
|---|---|---|---|---|
| Date | Particulars | L.F. | Dr. (₹) | Cr. (₹) |
| Bank A/c ...Dr. | 1,20,000 | |||
| To Daniel's Capital A/c | 1,20,000 | |||
| (Capital introduced by Daniel) | ||||
| Daniel's Current A/c (\[\frac{3}{20} \times 1,80,000\]) ...Dr. | 27,000 | |||
| To Ashnir's Capital A/c | 18,000 | |||
| To Javed's Capital A/c | 9,000 | |||
| (Daniel's share in hidden goodwill credited to Ashnir and Javed in sacrificing ratio 2 : 1) | ||||
Working Notes:
Calculation of Sacrifice Ratio:
Ashnir's sacrifice = $\frac{1}{5}$ th of $\frac{1}{2} = \frac{1}{10}$
Javed's sacrifice = $\frac{1}{20}$
Sacrifice ratio of Ashnir and Javed is = $\frac{1}{10} : \frac{1}{20}$ or 2 : 1
Share of Daniel = $\frac{1}{10} + \frac{1}{20} = \frac{2 + 1}{20} = \frac{3}{20}$
Calculation of Hidden Goodwill:
Based on Daniel's Capital, Total Capital of Firm should be
$ = ₹ 1,20,000 \times \frac{20}{3}$
₹ 8,00,000
Less: Combined Capital of all partners
Combined Capital of Ashnir and Javed $(3,00,000 + 2,50,000 - 50,000) = 5,00,000$
Capital of Daniel = 1,20,000
= 5,00,000 + 1,20,000
= 6,20,000
Firm's Goodwill = 8,00,000 − 6,20,000
= 1,80,000
