Advertisements
Advertisements
Question
Arora and Gurmeet were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 3 : 2. Starting from 1st October, 2024 Arora withdrew 30,000 at the beginning of each quarter for his personal use. Interest on drawings was to be charged @ 12% per annum. Interest on Arora’s drawings for the year ended 31st March, 2025 was ______.
Options
₹ 1,800
₹ 2,700
₹ 450
₹ 3,600
Advertisements
Solution
Arora and Gurmeet were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 3 : 2. Starting from 1st October, 2024 Arora withdrew 30,000 at the beginning of each quarter for his personal use. Interest on drawings was to be charged @ 12% per annum. Interest on Arora’s drawings for the year ended 31st March, 2025 was ₹ 2,700.
Explanation:
Arora withdrew ₹ 30,000 at the beginning of each quarter starting from 1st Oct 2024 to 31st March 2025, so there are 2 withdrawals (Oct 1 and Jan 1).
Time periods:
1st withdrawal (₹ 30,000 for 6 months = `1/2` year)
2nd withdrawal (₹ 30,000 for 3 months = `1/4` year)
Interest = P × R × T
= 30,000 × 12% × `(1/2 + 1/4)`
= 30,000 × `12/100` × `3/4`
= 30,000 × 0.12 × 0.75
= ₹ 2,700
