English

An electric motor takes 5 A from a 220 V line. Determine the power of the motor and the energy consumed in 2 h.

Advertisements
Advertisements

Question

An electric motor takes 5 A from a 220 V line. Determine the power of the motor and the energy consumed in 2 h.

Numerical
Advertisements

Solution

Power (P) is given by the expression P = VI

Where,

Voltage,V = 220 V

Current, I = 5 A

P = 220 × 5

P = 1100 W

Energy consumed by the motor = Pt

Where,

Time, t = 2 h

= 2 × 60 × 60

= 7200 s

∴ P = 1100 × 7200

= 7.92 × 106 J

Therefore, power of the motor = 1100 W

Energy consumed by the motor = 7.92 × 106 J

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 11: Electricity - Intext Questions [Page 192]

APPEARS IN

NCERT Science [English] Class 10
Chapter 11 Electricity
Intext Questions | Q 23. | Page 192

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

What determines the rate at which energy is delivered by a current?


Define kilowatt-hour. 


1kWh = …….. J


An electrical appliance having a resistance of 200Ω is operated at 200 V. Calculate the energy consumed by the appliance in 5 minutes (i) in joules (ii) in kWh.


What is the resistance, under normal working conditions of a 240 V electric lamp rated at 60 W? If two such lamps are connected in series across a 240 V mains supply, explain why each one appears less bright.


Two resistors A and B of resistance 4 Ω and 6 Ω respectively are connected in parallel. The combination is connected across a 6 volt battery of negligible resistance. Calculate: (i) the power supplied by the battery, (ii) the power dissipated in each resistor.


A geyser is rated 1500 W, 250 V. This geyer is connected to 250 V mains. Calculate:
(i) the current drawn
(ii) the energy consumed in 50 hours, and
(iii) the cost of energy consumed at Rs. 4.20 per kWh


Name the commercial unit of electrical energy.

Two resistors A and B of 4 Ω and 6 Ω respectively are connected in parallel. The combination is connected across a 6 volt battery of negligible resistance. Calculate the power supplied by the battery.


Two resistors A and B of 4 Ω and 6 Ω, respectively are connected in parallel. The combination is connected across a 6 volt battery of negligible resistance. Calculate the power dissipated in each resistor.


Define Kilo watt hour.


State three factors on which the heat produced in a metallic wire due to passage of current in it depends.


State two advantages of filling an inert gas in an evacuated electric filament lamp.


What is the order of current drawn by appliances connected to the ‘power circuit’ of a household?


Give two precautious that you would take while putting off an electric switch.


Find the energy released by a current of 0.25 amperes flowing through a heater for 5 minutes. The p.d. is 230 V.


The equation I2R seems to suggest that the rate of heating in a resistor is reduced if resistance decreases, whereas equation P = V2/R suggests just the opposite. How do you reconcile this problem?


Compare the power used in the 2 Ω resistor in each of the following circuits:

  1. a 6 V battery in series with 1 Ω and 2 Ω resistors
  2. a 4 V battery in parallel with 12 Ω and 2 Ω resistors.

In the given figure, the emf of the cell is 2.2 V, and if internal resistance is 0.6 Ω. Calculate the power dissipated in the whole circuit.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×