English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A Vessel Containing One Mole of a Monatomic Ideal Gas (Molecular Weight = 20 G Mol−1) is Moving on a Floor at a Speed of 50 M S−1.

Advertisements
Advertisements

Question

A vessel containing one mole of a monatomic ideal gas (molecular weight = 20 g mol−1) is moving on a floor at a speed of 50 m s−1. The vessel is stopped suddenly. Assuming that the mechanical energy lost has gone into the internal energy of the gas, find the rise in its temperature.

Answer in Brief
Advertisements

Solution

Number of moles of the ideal gas, n = 1 mole
Molecular weight of the gas, W = 20 g/mole
Mass of the gas, m =20 g
Velocity of the vessel, V = 50 m/s

Decrease in K.E. of the vessel = Internal energy gained by the gas

`"K""E" = 1/2 "m"("u"^2 -"v"^2)`

`"K""E" = 1/2 xx 20 xx 10^-3 xx (0-50 xx 50)`

KE = -25 J = gain in internal energy of the gas change in internal energy of a gas `d/2n R(triangle"T")`

where d is the degree of freedom of the gas F or a monoatomic gas , d=3.

So, 25 = ` 3/2 n R (triangle T)`

`=> 25 = 1 xx 3/2 xx 8.31 xx triangle T`

`=> triangle T = 50 /(3 xx 8.3) = 2 "K"`

shaalaa.com
Interpretation of Temperature in Kinetic Theory - Introduction of Kinetic Theory of an Ideal Gas
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 27: Specific Heat Capacities of Gases - Exercises [Page 77]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Volume 1 and 2 [English]
Chapter 27 Specific Heat Capacities of Gases
Exercises | Q 1 | Page 77

RELATED QUESTIONS

The energy of a given sample of an ideal gas depends only on its


Which of the following quantities is zero on an average for the molecules of an ideal gas in equilibrium?


The average momentum of a molecule in a sample of an ideal gas depends on


Find the number of molecules in 1 cm3 of an ideal gas at 0°C and at a pressure of 10−5mm of mercury.

Use R = 8.31 J K-1 mol-1


Let Q and W denote the amount of heat given to an ideal gas and the work done by it in an isothermal process.


Let Q and W denote the amount of heat given to an ideal gas and the work done by it in an adiabatic process.
(a) Q = 0
(b) W = 0
(c) Q = W
(d) Q ≠ W


A rigid container of negligible heat capacity contains one mole of an ideal gas. The temperature of the gas increases by 1° C if 3.0 cal of heat is added to it. The gas may be
(a) helium
(b) argon
(c) oxygen
(d) carbon dioxide


An ideal gas (Cp / Cv = γ) is taken through a process in which the pressure and the volume vary as p = aVb. Find the value of b for which the specific heat capacity in the process is zero.


An ideal gas (γ = 1.67) is taken through the process abc shown in the figure. The temperature at point a is 300 K. Calculate (a) the temperatures at b and c (b) the work done in the process (c) the amount of heat supplied in the path ab and in the path bcand (d) the change in the internal energy of the gas in the process.


The volume of an ideal gas (γ = 1.5) is changed adiabatically from 4.00 litres to 3.00 litres. Find the ratio of (a) the final pressure to the initial pressure and (b) the final temperature to the initial temperature.


Consider a given sample of an ideal gas (Cp/Cv = γ) having initial pressure p0 and volume V0. (a) The gas is  isothermally taken to a pressure p0/2 and from there, adiabatically to a pressure p0/4. Find the final volume. (b) The gas is brought back to its initial state. It is adiabatically taken to a pressure p0/2 and from there, isothermally to a pressure p0/4. Find the final volume.


1 litre of an ideal gas (γ = 1.5) at 300 K is suddenly compressed to half its original volume. (a) Find the ratio of the final pressure to the initial pressure. (b) If the original pressure is 100 kPa, find the work done by the gas in the process. (c) What is the change in internal energy? (d) What is the final temperature? (e) The gas is now cooled to 300 K keeping its pressure constant. Calculate the work done during the process. (f) The gas is now expanded isothermally to achieve its original volume of 1 litre. Calculate the work done by the gas. (g) Calculate the total work done in the cycle.


Two vessels A and B of equal volume V0 are connected by a narrow tube that can be closed by a valve. The vessels are fitted with pistons that can be moved to change the volumes. Initially, the valve is open and the vessels contain an ideal gas (Cp/Cv = γ) at atmospheric pressure p0 and atmospheric temperature T0. The walls of vessel A are diathermic and those of B are adiabatic. The valve is now closed and the pistons are slowly pulled out to increase the volumes of the vessels to double the original value. (a) Find the temperatures and pressures in the two vessels. (b) The valve is now opened for sufficient time so that the gases acquire a common temperature and pressure. Find the new values of the temperature and pressure.


A cubic vessel (with faces horizontal + vertical) contains an ideal gas at NTP. The vessel is being carried by a rocket which is moving at a speed of 500 ms–1 in vertical direction. The pressure of the gas inside the vessel as observed by us on the ground ______.


In a diatomic molecule, the rotational energy at a given temperature ______.

  1. obeys Maxwell’s distribution.
  2. have the same value for all molecules.
  3. equals the translational kinetic energy for each molecule.
  4. is (2/3)rd the translational kinetic energy for each molecule.

When an ideal gas is compressed adiabatically, its temperature rises: the molecules on the average have more kinetic energy than before. The kinetic energy increases ______.

  1. because of collisions with moving parts of the wall only.
  2. because of collisions with the entire wall.
  3. because the molecules gets accelerated in their motion inside the volume.
  4. because of redistribution of energy amongst the molecules.

Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×