English

A manufacturing company prepares spherical ball bearings, each of radius 7 mm and mass 4 gm. These ball bearings are packed into boxes. Each box can have a maximum of 2156 cm^3 of ball bearings

Advertisements
Advertisements

Question

A manufacturing company prepares spherical ball bearings, each of radius 7 mm and mass 4 gm. These ball bearings are packed into boxes. Each box can have a maximum of 2156 cm3 of ball bearings. Find the:

  1. maximum number of ball bearings that each box can have.
  2. mass of each box of ball bearings in kg.
    (Use π = `22/7`)
Sum
Advertisements

Solution

Given: Radius = 7 mm = 0.7 cm = `7/10` cm  ....(since 1 cm = 10 mm)

Volume of bearings per box = 2156 cm3

Mass of one bearing = 4 g

π = `22/7`

a. Maximum number of ball bearings:

Volume of one ball = `4/3πr^3`

= `4/3 xx 22/7 xx (7/10)^3`

No. of balls = `2156/(4/3 xx 22/7 xx (7/10)^3)`

= `(2156 xx 3 xx 10^3)/(4 xx 22 xx 7^2)`

= `(2156 xx 3000)/(4312)`

= 1500

b. Mass of each box of ball bearings:

Total mass = 1500 × 4 g

= 6000 g

= 6 kg

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
2024-2025 (March) Specimen Paper

RELATED QUESTIONS

A model of a ship is made to a scale 1: 300

1) The length of the model of the ship is 2 m. Calculate the lengths of the ship.

2) The area of the deck ship is 180,000 m2. Calculate the area of the deck of the model.

3) The volume of the model in 6.5 m3. Calculate the volume of the ship.


The surface area of a solid metallic sphere is 2464 cm2. It is melted and recast into solid right circular cones of radius 3.5 cm and height 7 cm. Calculate:

  1. the radius of the sphere.
  2. the number of cones recast. (Take π = `22/7`)

The surface area of a sphere is 5544 `cm^2`, find its diameter.


Find the maximum volume of a cone that can be carved out of a solid hemisphere of radius r cm. 


Spherical marbles of diameter 1.4 cm are dropped into beaker containing some water and are fully submerged. The diameter of the beaker is 7 cm. Find how many marbles have been dropped in it if the water rises by 5.6 cm.


The model of a building is constructed with the scale factor 1 : 30. 
(i) If the height of the model is 80 cm, find the actual height of the building in meters.
(ii) If the actual volume of a tank at the top of the building is 27m3, find the volume of the tank on the top of the model. 


Find the volume of a sphere, if its surface area is 154 sq.cm.


The radius of a sphere is 9 cm. It is melted and drawn into a wire of diameter 2 mm. Find the length of the wire in metre. 


From a rectangular solid of metal 42 cm by 30 cm by 20 cm, a conical cavity of diameter 14 cm and depth 24 cm is drilled out. Find: the weight of the material drilled out if it weighs 7 gm per cm3.


How many spherical bullets can be made out of a solid cube of lead whose edge measures 44 cm, each bullet being 4 cm in diameter?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×