Advertisements
Advertisements
Question
A magnetic dipole of magnetic moment `1.44 "A m"^2`is placed horizontally with the north pole pointing towards north. Find the position of the neutral point if the horizontal component of the earth's magnetic field is 18 μT.
Advertisements
Solution
Given :
Magnetic moment of the magnetic dipole, M = 1.44 A-m2
Horizontal component of Earth's magnetic field, BH = 18 μT
We know that for a magnetic dipole with pole pointing to the north, the neutral point always lies in the broadside-on position.
Let d be the perpendicular distance of the neutral point from mid point of the magnet.
The magnetic field due to the dipole at the broadside-on position (B) is given by
`vecB = (u_0M)/(4pid^3)`
This magnetic field strength should be equal to the horizontal component of Earth's magnetic field at that point, that is, BH due to Earth.
Thus,
`vecB = (u_0M)/(4pid^3)`
⇒ `B = (10^-7 xx 1.44)/d^3`
⇒ `18 xx 10^-6 = (10^-7 xx 1.44)/d^3`
⇒ `d^3 = 8 xx 10^-3`
⇒ `d = 2 xx 10^-1 = 20 "cm"`
