English

A Hemispherical Tank, Full of Water, is Emptied by a Pipe at the Rate of 25 7 Litres per Second. How Much Time Will It Take to Empty Half the Tank If the Diameter

Advertisements
Advertisements

Question

A hemispherical tank, full of water, is emptied by a pipe at the rate of  `25/7`  litres per second. How much time will it take to empty half the tank if the diameter of the base of the tank is 3 m?

Sum
Advertisements

Solution

We have,

the radius of the hemispherical tank`= r=3/2 "m"`

Volume of the hemispherical tank `=2/3 pir^3`

`= 2/3xx22/7xx3/2xx3/2xx3/2`

`= 99/14  "m"^3`

Now,

Volume of half tank`=1/2 xx90/14`

`= 99/28  "m"^3`

`=99/28  "KL"`

`=99000/28  "L"`

As, the rate of water emptied by the pipe = `25/7  "L"//"s"`

so, the time taken to emty half the tank `= (99000/28)/(25/7)`

`= 99000/(25xx4)`

`= 990 s`

`= 990/60 min`

= 16.5 min

= 16 min 30 s

So, the time taken to empty half the tank is 16 minutes and 30 seconds.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×