Advertisements
Advertisements
Question
A first-order reaction takes 69.3 min for 50% completion. What is the time needed for 80% of the reaction to get completed? (Given: log 5 = 0.6990, log 8 = 0.9030, log 2 = 0.3010)
Advertisements
Solution
Half-life `t_(1/2) = 0.693/k`
k = `0.693/69.3 = 1/100` = 0.01 min–1
For first-order reaction
k = `2.303/t log ([Ro])/([R])`
t = `2.303/0.01 log 100/20`
t = 230.3 log 5 (log 5 = 0.6990)
t = 160.9 min
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The rate constant for a first order reaction is 100 s–1. The time required for completion of 50% of reaction is _______.
(A) 0.0693 milliseconds
(B) 0.693 milliseconds
(C) 6.93 milliseconds
(D) 69.3 milliseconds
Calculate the half-life of a first order reaction from the rate constant given below:
200 s−1
The experimental data for decomposition of N2O5
\[\ce{2N2O5 -> 4NO2 + O2}\]
in gas phase at 318 K are given below:
| t/s | 0 | 400 | 800 | 1200 | 1600 | 2000 | 2400 | 2800 | 3200 |
| 102 × [N2O5]/mol L−1 | 1.63 | 1.36 | 1.14 | 0.93 | 0.78 | 0.64 | 0.53 | 0.43 | 0.35 |
- Plot [N2O5] against t.
- Find the half-life period for the reaction.
- Draw a graph between log [N2O5] and t.
- What is the rate law?
- Calculate the rate constant.
- Calculate the half-life period from k and compare it with (ii).
The rate constant for the first order decomposition of H2O2 is given by the following equation:
log k = 14.34 − 1.25 × 104 K/T
Calculate Ea for this reaction and at what temperature will its half-period be 256 minutes?
Show that the time required for 99% completion is double of the time required for the completion of 90% reaction.
In a first-order reaction A → product, 80% of the given sample of compound decomposes in 40 min. What is the half-life period of the reaction?
After 2 hours, a radioactive substance becomes `(1/16)^"th"` of original amount. Then the half life ( in min) is
Show that for a first order reaction half life is independent of initial concentration.
The rate constant for a first order reaction is 1.54 × 10−3 s−1. Calculate its half life time.
The half life of the homogeneous gaseous reaction \[\ce{SO2Cl2 -> SO2 + Cl2}\] which obeys first order kinetics is 8.0 minutes. How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to be reduced to 1% of the initial value?
