Advertisements
Advertisements
Question
A company producing single article sales at Rs. 10 each. The Marginal Cost of Production is Rs. 6 and Fixed Cost is Rs. 400 p.a.
Calculate : (a) P/V Ratio, (b) Break-even Sales, (c) The Sales to earn Profit of Rs. 500, and (d) Profit at Sales of Rs. 3,000.
Advertisements
Solution
Contribution (C) = Sales (S) - Variable Cost (VC)
= 10-6
= Rs. 4
(a) P/V Ratio `="C"/"S"xx100`
`=4/10xx100`
= 40%
(b) BEP (Sales) = `"FC"/"P/V ratio"`
`=400/(40%)`
`=400/1xx100/40`
= Rs. 1000
(c) The Sales to Earn-Profit of 500
S = `"FC (+) Desired Profit"/"P/V Ratio"`
∴ S `=(400 (+) 500)/(40%)`
∴ S = `900/1xx100/40`
= Rs. 2,250
(d) Profit at Sales of' 3,000 :
P = (Sales x PN ratio) - FC.
`=(3,000xx40/100)-400`
= 1,200 - 400
= Rs. 800
shaalaa.com
Break-even Point - Contribution Margin Technique
Is there an error in this question or solution?
