Advertisements
Advertisements
Question
A capacitor of capacitance 10 μF is connected to an oscillator with output voltage ε = (10 V) sin ωt. Find the peak currents in the circuit for ω = 10 s−1, 100 s−1, 500 s−1 and 1000 s−1.
Advertisements
Solution
Capacitance of the capacitor, C = 10 μF = 10 × 10−6 F = 10−5 F
Output voltage of the oscillator, ε = (10 V)sinωt
On comparing the output voltage of the oscillator with
` ε = ε_0 `, we get:
Peak voltage ε0 = 10 V
For a capacitive circuit,
Reactance, `X_e=1/(omegaC)`
Here, `omega` = angular frequency
C = capacitor of capacitance
Peak current, `I_0 = ε_0 /X_e`
(a) At ω = 10 s−1:
Peak current,
I0 = `ε_0/X_e`
= `ε_0/(1/omegaC)`
= `10/(1//10xx10^-5 )A`
= 1 × 10−3 A
(b) At ω = 100 s−1:
Peak current, I0 = `ε_0 /(1//omegaC)`
⇒` I_0 = 10/(1/100xx10^-5)`
⇒ `I_0 = 10/(1//100xx10^-5)`
⇒ `I_0 = 10/10^3 = 1xx10^-2 A`
= 0.01 A
(c) At ω = 500 s−1:
Peak current, I0 = `ε_0/(1//omegaC)`
`I_0 = epsilon_0/(1//omegaC)`
`⇒ I_0 = 10/(1//5xx10^-5)`
= `5xx10^-2 A =0.05 A`
(d) At ω = 1000 s−1:
Peak current, I0 = `epsilon_0/(1/omegaC)`
⇒ `I_0 = 10/(1//1000xx10^-5)`
⇒ `I_0 =10xx1000xx10^-5`
⇒ `I_0= 10^-1 A = 0.1 A`
