Advertisements
Advertisements
Question
A ball of mass 200 g falls from a height of 5 m. What will be its kinetic energy when it just reaches the ground? (g = 9.8 m s−2)
Advertisements
Solution
Given, m = 200 g.
h = 5m.
When the ball reaches the ground then P.E. = K.E.
K.E. = mgh =`200/1000xx9.8xx5` = 9.8 Joule
RELATED QUESTIONS
Give one relevant example for the following transformations of energy:
Chemical energy to heat energy.
A light mass and a heavy mass have equal momentum. Which will have more kinetic energy?
(Hint : Kinetic energy K = P2/2m where P is the momentum.)
How much hydroelectric power is generated in India?
Name the energy changes for the following
human body
State the energy changes which take place when:
A body released from rest from the top of a building.
State the energy changes which take place when:
Water freezes in the freezing chamber of a fridge.
A body is thrown vertically upwards. Its velocity keeps on decreasing. What happens to its kinetic energy as its velocity becomes zero?
Can you tell?
Describe one natural chain of transformation of energy.
Use your brain power!
How do we save fuel by using public transport?
What is meant by energy?
