हिंदी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान कक्षा ११

Compute the Bulk Modulus of Water from the Following Data: Initial Volume = 100.0 Litre, Pressure Increase = 100.0 Atm (1 Atm = 1.013 × 105 Pa), Final Volume = 100.5 Litre. Compare the Bulk Modulus of Water with that of Air (At Constant Temperature). Explain in Simple Terms Why the Ratio is So Large.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

Compute the bulk modulus of water from the following data: Initial volume = 100.0 litre, Pressure increase = 100.0 atm (1 atm = 1.013 × 105 Pa), Final volume = 100.5 litre. Compare the bulk modulus of water with that of air (at constant temperature). Explain in simple terms why the ratio is so large.

Advertisements

उत्तर

Initial volume, V= 100.0l = 100.0 × 10 –3 m3

Final volume, V= 100.5 l = 100.5 ×10 –3 m3

Increase in volume, ΔV = V2 – V= 0.5 × 10–3 m3

Increase in pressure, Δp = 100.0 atm = 100 × 1.013 × 105 Pa

Bulk modulus = `((trianglep)/(triangleV))/V_1 = (trianglep xx V_1)/(triangleV)`

`= (100 xx 1.013 xx 10^5 xx 100 xx 10^(-3))/(0.5xx 10^(-3))`

`= 2.026 xx 10^9 Pa`

Bulk modulus of air =`1.0 xx 10^5 Pa`

`:. "Bulk modulus of water"/"Bulk modulus of air" = (2.026 xx 10^9)/(1.0 xx 10^5) = 2.026 xx 10^4`

This ratio is very high because air is more compressible than water.

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?

संबंधित प्रश्न

What is the density of water at a depth where the pressure is 80.0 atm, given that its density at the surface is 1.03 × 103 kg m–3?


How much should the pressure on a litre of water be changed to compress it by 0.10%?


Find the increase in pressure required to decrease the volume of a water sample by 0.01%. Bulk modulus of water = 2.1 × 109 N m−2.

 

Estimate the change in the density of water in ocean at a depth of 400 m below the surface. The density of water at the surface = 1030 kg m−3 and the bulk modulus of water = 2 × 109 N m−2.


For an ideal liquid ______.

  1. the bulk modulus is infinite.
  2. the bulk modulus is zero. 
  3. the shear modulus is infinite.
  4. the shear modulus is zero.

To what depth must a rubber ball be taken in deep sea so that its volume is decreased by 0.1%. (The bulk modulus of rubber is 9.8 × 108 Nm–2; and the density of sea water is 103 kg m–3.)


A gas undergoes a process in which the pressure and volume are related by VPn = constant. The bulk modulus of the gas is ______.


A ball falling in a lake of depth 200 m shows a decrease of 0.1% in its volume. The bulk modulus of elasticity of the material of the ball is ______.

(Take g = 10 m/s2)


A solid sphere of radius r made of a soft material of bulk modulus K is surrounded by a liquid in a cylindrical container. A massless piston of the area floats on the surface of the liquid, covering the entire cross-section of the cylindrical container. When a mass m is placed on the surface of the piston to compress the liquid, the fractional decrement in the radius of the sphere `((dr)/r)`, is ______.


The normal density of a material is ρ and its bulk modulus of elasticity is K. The magnitude of the increase in density of the material, when a pressure P is applied uniformly on all sides, will be ______.


Bulk modulus applies to ______.


Which of the following is an alternate name for bulk modulus?


Volume strain is calculated as ______.


Compressibility is ______ of the bulk modulus.


Which of the following materials has the highest resistance to compression?


Bulk modulus is defined as the ratio of ______ to ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×