Advertisements
Advertisements
Question
The relative density of lead is 11.3. Its density is ______ g cm–3or ______ kg m–3.
Advertisements
Solution 1
The relative density of lead is 11.3. Its density is 11.3 g cm–3or 11.3 × 10-3 kg m–3.
Explanation:
Relative density of a lead is given by the relation,
`"Relative density" = "Density of lead"/"Density of water"`
Density of water = 1 g/cm3
Density of lead = Relative density of lead x Density of water
= 11.3 × 1
= 11.3 g/`"cm"^-3`
Again 1g = `1/1000` kg
`1 cm^3 = 10^(-6)"m"^3`
`1 "g/cm"^3 = 10^(-3)/10^(-6) "kg"/"m"^3 = 10^-3 "kg/m"^-3`
`:. 11.3 "g/cm"^-3 = 11.3 xx 10^-3 "kg/m"^-3`
Solution 2
Density = 11.3 g/cm3
=11.3 × 103 kg m-3 [1 kg =103 g, 1 m = 102 cm]
=11.3 × 103 kg m-3
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Round up the following upto three significant figures:
10.4107
Round up the following upto three significant figures:
0.04597
How many significant figures should be present in the answer of the following calculation:-
`(0.02856 xx 298.15 xx 0.112)/0.5785`
The photograph of a house occupies an area of 1.75 cm2on a 35 mm slide. The slide is projected on to a screen, and the area of the house on the screen is 1.55 m2. What is the linear magnification of the projector-screen arrangement?
The length, breadth, and thickness of a rectangular sheet of metal are 4.234 m, 1.005 m, and 2.01 cm respectively. Give the area and volume of the sheet to correct significant figures.
A man walking briskly in rain with speed v must slant his umbrella forward making an angle θ with the vertical. A student derives the following relation between θ and v: tan θ = v and checks that the relation has a correct limit: as v →0, θ → 0, as expected. (We are assuming there is no strong wind and that the rain falls vertically for a stationary man). Do you think this relation can be correct? If not, guess the correct relation.
It is a well known fact that during a total solar eclipse the disk of the moon almost completely covers the disk of the Sun. From this fact and from the information you can gather from examples 2.3 and 2.4, determine the approximate diameter of the moon.
Solve the numerical example.
A large ball 2 m in radius is made up of a rope of square cross-section with edge length 4 mm. Neglecting the air gaps in the ball, what is the total length of the rope to the nearest order of magnitude?
Solve the numerical example.
Write down the number of significant figures in the following: 0.003 m2, 0.1250 gm cm-2, 6.4 x 106 m, 1.6 x 10-19 C, 9.1 x 10-31 kg.
Answer the following question.
Describe what is meant by order of magnitude.
The radius of the circle is 3.12 m. Calculate the area of the circle with regard to significant figures.
Assertion (A): Significant figures for 0.200 is 3 where as for 200 it is 1.
Reason (R): Zero at the end or right of a number are significant provided they are not on the right side of the decimal point.
The sum of the numbers 436.32, 227.2 and 0.301 in appropriate significant figures is ______.
Why do we have different units for the same physical quantity?
Calculate the length of the arc of a circle of radius 31.0 cm which subtends an angle of `pi/6` at the centre.
The radius of Earth is written as 0.64 × 10⁷ m in scientific notation. What is its order of magnitude?
The arithmetic mean of three measurements, 15.4 cm, 15.4 cm, and 15.5 cm, is 15.43 cm. How many significant figures does this result have?
Which of the following numbers has 4 significant figures?
A length L is measured as 125 m, which is also written as 12500 cm and 125000 mm. How many significant figures does this measurement have?
