Advertisements
Advertisements
Question
The kinetic energy of the electron orbiting in the first excited state of hydrogen atom is 3.4 eV. Determine the de Broglie wavelength associated with it.
Advertisements
Solution
\[\text { de Broglie wavelength }, \lambda = \frac{h}{\sqrt{2mE}}\]
\[\text { where }\]
\[\text { h = Plank's constant }= 6 . 626 \times {10}^{- 34} J s\]
\[\text { m = Mass of the electron } = 9 . 1 \times {10}^{- 31} kg\]
\[\text { E = Energy of the electron } = 3 . 4 eV = 3 . 4 \times 1 . 6 \times {10}^{- 19} J\]
\[ \Rightarrow \lambda = \frac{6 . 626 \times {10}^{- 34}}{\sqrt{2(9 . 1 \times {10}^{- 31} )(3 . 4 \times 1 . 6 \times {10}^{- 19} )}}\]
\[ \Rightarrow \lambda = 0 . 67 \times {10}^{- 9} m\]
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
