English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

The Household Supply of Electricity is at 220 V (Rms Value) and 50 Hz. Find the Peak Voltage and the Least Possible Time in Which the Voltage Can Change from

Advertisements
Advertisements

Question

The household supply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. Find the peak voltage and the least possible time in which the voltage can change from the rms value to zero.

Sum
Advertisements

Solution

RMS value of voltage, Erms = 220 V,
Frequency of alternating current, = 50 Hz
(a) Peak value of voltage `(E_0)`  is given by,
`E_0 = E_{rms] sqrt2`
where Erms = root mean square value of voltage
`E_0 = E_{rms} sqrt2`
`⇒ E_0 =sqrt2xx220`
`⇒ E_0 = 311.08 V = 311 V`
(b) Voltage (E) is given by,
`E = E_0 sin omegat,`
where E0 = peak value of voltage
Time taken for the current to reach zero from the rms value = Time taken for the current to reach the rms value from zero
In one complete cycle, current starts from zero and again reaches zero.
So, first we need to find the time taken for the current to reach the rms value from zero.
`As E = E_0/sqrt2`

`⇒ E_0/sqrt2 = E_0 sin omega t`

`⇒ t = pi/(4 omega) = pi/(4xx2pif)`

`⇒ t = pi/(8pi50) = 1/400`

⇒ t = 2.5 ms
Thus, the least possible time in which voltage can change from the rms value to zero is 2.5 ms.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 17: Alternating Current - Exercises [Page 330]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Vol. 2 [English] Class 11 and 12
Chapter 17 Alternating Current
Exercises | Q 2 | Page 330
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×