English

Solve the following problem. Calculate the value of the universal gravitational constant from the given data. Mass of the Earth = 6 × 1024 kg, Radius of the Earth = 6400 km

Advertisements
Advertisements

Question

Solve the following problem.

Calculate the value of the universal gravitational constant from the given data. Mass of the Earth = 6 × 1024 kg, Radius of the Earth = 6400 km, and the acceleration due to gravity on the surface = 9.8 m/s2.

Sum
Advertisements

Solution

Given: M = 6 × 1024 kg, R = 6400 km = 6.4 × 106 m, g = 9.8 m/s2

To find: Gravitational constant (G)

Formula: g = `"GM"/"R"^2`

Calculation: From formula,

G = `"gR"^2/"M"`

G = `(9.8 xx (6.4 xx 10^6)^2)/(6 xx 10^24) = (401.4 xx 10^12)/(6 xx 10^24)`

∴ G = 6.69 × 10-11 Nm2/kg2

The value of gravitational constant is 6.69 × 10-11 Nm2/kg2 .

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 5: Gravitation - Exercises [Page 99]

APPEARS IN

Balbharati Physics [English] Standard 11 Maharashtra State Board
Chapter 5 Gravitation
Exercises | Q 4. (x) | Page 99

RELATED QUESTIONS

No part of India is situated on the equator. Is it possible to have a geostationary satellite which always remains over New Delhi?


Two satellites going in equatorial plane have almost same radii. As seen from the earth one moves from east one to west and the other from west to east. Will they have the same time period as seen from the earth? If not which one will have less time period?


The time period of an earth-satellite in circular orbit is independent of


Two satellites A and B move round the earth in the same orbit. The mass of B is twice the mass of A.


At what rate should the earth rotate so that the apparent g at the equator becomes zero? What will be the length of the day in this situation?


A pendulum having a bob of mass m is hanging in a ship sailing along the equator from east to west. When the ship is stationary with respect to water the tension in the string is T0. (a) Find the speed of the ship due to rotation of the earth about its axis. (b) Find the difference between T0 and the earth's attraction on the bob. (c) If the ship sails at speed v, what is the tension in the string? Angular speed of earth's rotation is ω and radius of the earth is R.


What is the true weight of an object in a geostationary satellite that weighed exactly 10.0 N at the north pole?


Find the minimum colatitude which can directly receive a signal from a geostationary satellite.


Choose the correct option.

The binding energy of a satellite revolving around the planet in a circular orbit is 3 × 109 J. It's kinetic energy is ______.


Answer the following question.

What do you mean by geostationary satellite?


State the conditions for various possible orbits of satellite depending upon the horizontal/tangential speed of projection.


Answer the following question in detail.

Why an astronaut in an orbiting satellite has a feeling of weightlessness?


A body weighs 5.6 kg wt on the surface of the Earth. How much will be its weight on a planet whose mass is 7 times the mass of the Earth and radius twice that of the Earth’s radius?


The ratio of energy required to raise a satellite of mass 'm' to a height 'h' above the earth's surface of that required to put it into the orbit at same height is ______.

[R = radius of the earth]


What is the minimum energy required to launch a satellite of mass 'm' from the surface of the earth of mass 'M' and radius 'R' at an altitude 2R?


An aircraft is moving with uniform velocity 150 m/s in the space. If all the forces acting on it are balanced, then it will ______.


Two satellites of masses m1 and m2 (m1 > m2) are revolving round the earth in circular orbit of radii r1 and r2 (r1 > r2) respectively. Which of the following statements is true regarding their speeds v1 and v2?


Reason of weightlessness in a satellite is ____________.


A geostationary satellite is orbiting the earth at the height of 6R above the surface of earth. R being radius of earth. The time period of another satellite at a height of 2.5 R from the surface of earth is ____________.


Two satellites of masses m and 4m orbit the earth in circular orbits of radii 8r and r respectively. The ratio of their orbital speeds is ____________.


If a body weighing 40 kg-wt is taken inside the earth to a depth to `1/2` th radius of the earth, then the weight of the body at that point is ____________.


Out of following, the only correct statement about satellites is ____________.


Is it possibe for a body to have inertia but no weight?


What is the typical altitude range for a polar satellite's orbit?


Which of the following is an example of a communication (geostationary) satellite launched by India?


Which of the following is the only natural satellite of the Earth?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×