English

One gram of water (1 cm3) becomes 1671 cm3 of steam at a pressure of 1 atm. The latent heat of vaporization at this pressure is 2256 J/g. Calculate the external work and the increase

Advertisements
Advertisements

Question

One gram of water (1 cm3) becomes 1671 cm3 of steam at a pressure of 1 atm. The latent heat of vaporization at this pressure is 2256 J/g. Calculate the external work and the increase in internal energy. 

Sum
Advertisements

Solution

Given: 

m = 1 g, Lvap = 2256 J/g,  

p = 1.01 × 105 Pa, T = 100°C = 373 K, 

Vsteam = 1671 cm3 , Vliq = 1 cm3  

∴ ΔV = (Vsteam – Vliq) = (1671 – 1) = 1670 cm3 = 1670 × 10−6 m3  

To find:

  1. External work done by the system (W)
  2. Increase in internal energy (ΔU)

Formulae: 

  1. Q = mL
  2. W = pΔV
  3. ΔU = Q - W

Calculation:

From formula (i),

Q = 1 × 2256 = 2256 J

From formula (ii),

W = (1.01 × 105) × 1670 × 10−6 

= 1687 × 10−1 J

≈ 169 J

From formula (iii),

ΔU = 2256 - 169 = 2087 J

  1. External work done by the system is 169 J.
  2. Increase in the internal energy is 2087 J. 
shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 4: Thermodynamics - Short Answer II

RELATED QUESTIONS

Explain why Two bodies at different temperatures T1 and T2, if brought in thermal contact, do not necessarily settle to the mean temperature (T1 + T2)/2.


Explain why Air pressure in a car tyre increases during driving.


A steam engine delivers 5.4×10J of work per minute and services 3.6 × 10J of heat per minute from its boiler. What is the efficiency of the engine? How much heat is wasted per minute?


The outer surface of a cylinder containing a gas is rubbed vigorously by a polishing machine. The cylinder and its gas become warm. Is the energy transferred to the gas heat or work?


Figure shows two processes A and B on a system. Let ∆Q1 and ∆Q2 be the heat given to the system in processes A and B respectively. Then ____________ .


A gas is contained in a metallic cylinder fitted with a piston. The piston is suddenly moved in to compress the gas and is maintained at this position. As time passes the pressure of the gas in the cylinder ______________ .


Figure shows a cylindrical tube of volume V with adiabatic walls containing an ideal gas. The internal energy of this ideal gas is given by 1.5 nRT. The tube is divided into two equal parts by a fixed diathermic wall. Initially, the pressure and the temperature are p1, T1 on the left and p2, T2 on the right. The system is left for sufficient time so that the temperature becomes equal on the two sides. (a) How much work has been done by the gas on the left part? (b) Find the final pressures on the two sides. (c) Find the final equilibrium temperature. (d) How much heat has flown from the gas on the right to the gas on the left?


A mixture of fuel and oxygen is burned in a constant-volume chamber surrounded by a water bath. It was noticed that the temperature of water is increased during the process. Treating the mixture of fuel and oxygen as the system,

  1. Has heat been transferred?
  2. Has work been done?
  3. What is the sign of ∆U?

What is the energy associated with the random, disordered motion of the molecules of a system called as?


When does a system lose energy to its surroundings and its internal energy decreases? 


Explain the different ways through which the internal energy of the system can be changed. 


A cylinder containing one gram molecule of the gas was compressed adiabatically until its temperature rose from 27°C to 97°C. Calculate the work done and heat produced in the gas (𝛾 = 1.5).


The internal energy of a system is ______


A thermodynamic system goes from states (i) P, V to 2P, V  (ii) P, V to P, 2V. The work done in the two cases is ______.


When 1 g of water at 0° C and 1 x 105 N/m2 pressure is converted into ice of volume 1.082 cm3, the external work done will be ____________.


Two samples A and B, of a gas at the same initial temperature and pressure are compressed from volume V to V/2; A isothermally and B adiabatically. The final pressure of A will be ______.


Which of the following represents isothermal process?


Figure shows the P-V diagram of an ideal gas undergoing a change of state from A to B. Four different parts I, II, III and IV as shown in the figure may lead to the same change of state.

  1. Change in internal energy is same in IV and III cases, but not in I and II.
  2. Change in internal energy is same in all the four cases.
  3. Work done is maximum in case I
  4. Work done is minimum in case II.

n mole of a perfect gas undergoes a cyclic process ABCA (see figure) consisting of the following processes:

A `→` B: Isothermal expansion at temperature T so that the volume is doubled from V1 to V2 = 2V1 and pressure changes from P1 to P2.

B `→` C: Isobaric compression at pressure P2 to initial volume V1.

C `→` A: Isochoric change leading to change of pressure from P2 to P1.

Total workdone in the complete cycle ABCA is ______.


In thermodynamics, heat and work are ______.


An expansion process on a diatomic ideal gas (Cv = 5/2 R), has a linear path between the initial and final coordinates on a pV diagram. The coordinates of the initial state are: the pressure is 300 kPa, the volume is 0.08 m3 and the temperature is 390 K. The final pressure is 90 kPa and the final temperature s 320 K. The change in the internal energy of the gas, in SI units, is closest to:


A cyclic process ABCA is shown in the V-T diagram. A process on the P-V diagram is ______.

 


If a gas is compressed adiabatically:


A steam engine delivers 4.8 x 108 Jof work per minute and services 1.2 x 109 J of heat per minute from its boiler. What is the percentage efficiency of the engine?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×