English
Tamil Nadu Board of Secondary EducationHSC Commerce Class 12

In a test on 2,000 electric bulbs, it was found that bulbs of a particular make, was normally distributed with an average life of 2,040 hours and standard deviation of 60 hours. Estimate

Advertisements
Advertisements

Question

In a test on 2,000 electric bulbs, it was found that bulbs of a particular make, was normally distributed with an average life of 2,040 hours and standard deviation of 60 hours. Estimate the number of bulbs likely to burn for more 1,920 hours but less than 2,100 hours

Sum
Advertisements

Solution

Let x denote the burning of the bulb follows normal distribution with mean 2,040 and standard deviation 60 hours.

Here m = 2040

σ = 60 

N = 2000

The standard normal variate

z = `(x - mu)/sigma`

= `(x - 2040)/60`

P(more 1,920 hours but less than 2,100 hours)

= P(1920 < x < 2100)

When x = 1950

z = `(1920 - 2040)/60`

= `(-120)/60`

= – 2

z = `(2100 - 2040)/60`

= `(-60)/60`

= – 2

∴ P(1920 < x < 2040) = P(– 2 < z < 1)

= P(0 < z < 2) + P(0 < z < 1)

= 0.4772 + 0.3413

= 0.8185

∴ Number of bulbs whose burning time more than 1920 hours but less than 2100 hours)

= 0.8185 × 2000

= 1637

shaalaa.com
Distribution
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 7: Probability Distributions - Exercise 7.3 [Page 168]

APPEARS IN

Samacheer Kalvi Business Mathematics and Statistics [English] Class 12 TN Board
Chapter 7 Probability Distributions
Exercise 7.3 | Q 5. (iii) | Page 168
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×