Advertisements
Advertisements
Question
If an electric iron of 1200 W is used for 30 minutes every day, find electric energy consumed in the month of April.
Advertisements
Solution
Power of electric iron, P = 1200 W Time for which it is used in one day, t = 30 min
= 30 × 60 s
= 1800 s
Energy consumed in one day = P × t
= 1200 W × 1800 s
= 2.16 × 106 J
As there are 30 days in April, so energy consumed in the month of April = 2.16 × 106 × 30 J
= 6.48 × 107 J
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
State the energy changes in the following case while in use:
An electric iron
State the energy changes that occur in a watch spring while it unwinds.
State the energy changes in the following while in use An electric oven.
Energy can exist in several forms and may change from one form to another. State the energy changes that occur in the Charging of a battery.
State the energy changes in the following case while in use:
Bio-gas burner
Choose the odd one:
Can any object have momentum even if its mechanical energy is zero? Explain
Is it possible that an object is in a state of accelerated motion due to external force acting on it, but no work is being done by the force? Explain it with an example.
A light and a heavy object have the same momentum. Find out the ratio of their kinetic energies. Which one has larger kinetic energy?
Define watt. Express kilowatt in terms of joule per second. A 150 kg car engine develops 500 W for each kg. What force does it exert in moving the car at a speed of 20 ms–1?
