Advertisements
Advertisements
Question
How is the power related to the speed at which a body can be lifted? How many kilograms will a man working at the power of 100 W, be able to lift at a constant speed of 1 m s–1 vertically? (g = 10 m s–2)
Advertisements
Solution
Power associated in lifting a body of mass m upto a height h in time t is,
p = `("mgh")/"t"`
Here, `"h"/"t"` = speed = v
∴ P = mgv
Here P = 100W, v = 1ms−1,10 ms−2
m = `"P"/"gv"`
So, m = `(100 "W")/(10 "ms"^-2 xx 1 "ms" ^-1)`
= 10 kg
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A battery lights a bulb. Describe the energy changes involved in the process.
Find the energy in joules consumed in 10 hours by four devices of power 500 W each.
Define kilowatt-hour.
What is the power of a body which is doing work at the rate of one joule per second?
Fill in the blanks with suitable words :
One watt is a rate of working of one ___________ per ___________.
A man weighing 500 N carried a load of 100 N up a flight of stairs 4 m high in 5 seconds. What is the power?
An electric heater uses 600 kJ of electrical energy in 5 minutes. Calculate its power rating.
A car of weight 20000 N climbs up a hill at a steady speed of 8 m/s, gaining a height of 120 m is 100 s. Calculate : power of engine of car.
A boy weighing 40 kg carries a box weighing 20 kg to the top of a building 15 m high in 25 seconds. Calculate the power. (g = 10 m/s2)
Which one of the following statements about power stations is not true?
