English

Fish generally needs O2 concentration in water at least 3.8 mg/L for survival. What partial pressure of O2 above the water is needed for the survival of fish?

Advertisements
Advertisements

Question

Fish generally needs O2 concentration in water at least 3.8 mg/L for survival. What partial pressure of O2 above the water is needed for the survival of fish? Given the solubility of O2 in water at 0 °C and 1 atm-1 partial pressure is 2.2 × 10-3 atm mol/L.

Sum
Advertisements

Solution

Given: O2 concentration in water required for fishes = 3.8 mg/L
Solubility of O2 in water = 2.2 × 10-3 mol/L
Pressure = 1 atm

To find: Partial pressure of O2 above the water needed for the survival of fish.

Formula: S = KHP

Calculation: Pressure = 1 atm = 1.013 bar

Now, using formula and rearranging,

`"K"_"H" = "S"/"P" = (2.2 xx 10^-3 "mol / L")/(1.013  "bar") = 2.17 xx 10^-3 "mol L"^-1 "bar"^-1`

O2 concentration in water required for fishes

= 3.8 mg/L = `(3.8 xx 10^-3 "g/L")/(32  "g/mol") = 1.19 xx 10^-4 "mol L"^-1`

Now, using formula and rearranging,

P = `"S"/"K"_"H" = (1.19 xx 10^-4 "mol L"^-1)/(2.17 xx 10^-3 "mol L"^-1 "bar"^-1)` = 0.0548 bar

The partial pressure of O2 above the water needed for the survival of fish is 0.0548 bar.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 2: Solutions - Exercises [Page 46]

APPEARS IN

Balbharati Chemistry [English] Standard 12 Maharashtra State Board
Chapter 2 Solutions
Exercises | Q 8 | Page 46

RELATED QUESTIONS

Choose the most correct option.

The vapour pressure of a solution containing 2 moles of a solute in 2 moles of water (vapour pressure of pure water = 24 mm Hg) is ______.


Choose the most correct option.

Vapour pressure of a solution is _______.


State Raoult’s law for the solutions of non-volatile solutes in volatile solvents.


Answer the following.

Using Raoult’s law, how will you show that ΔP = `"P"_1^0 "x"_2`? Where, x2 is the mole fraction of solute in the solution and `"P"_1^0` vapour pressure of pure solvent.


The vapour pressure of water at 20°C is 17 mm Hg. What is the vapour pressure of solution containing 2.8 g urea in 50 g of water?


State Raoult’s law. 


What type of solutions exhibit positive deviations from Raoult’s law?


What is enthalpy change and volume change of mixing of two components forming an ideal solution?


Distinguish between ideal and non-ideal solutions.


With the help of vapour pressure-temperature curves for solution and solvent, explain why boiling point of solvent is elevated when a nonvolatile solute is dissolved into it.


The vapour pressure of a pure solvent at a certain temperature is 0.0227 bar. What is the vapour pressure of a solution containing 6 g of solute (M = 60 g/mol) in 50 g of solvent?


What are non-ideal solutions?


Which of the following statements is INCORRECT?


9 gram anhydrous oxalic acid (mol. wt. = 90) was dissolved in 9.9 moles of water. If vapour pressure of pure water is pf the vapour pressure of solution is ______.


5.0 g of sodium hydroxide (molar mass 40 g mol-1) is dissolved in little quantity of water and the solution is diluted upto 100 mL. What is the molarity of the resulting solution?


A solution of acetone in ethanol ______.


18 g of glucose (C6H12O6) is added to 178.2 g of water. The vapour pressure of water for this aqueous solution at l00°C is ______.


What are ideal and non-ideal solutions?


A solution having highest vapour pressure is ______.


Explain the variation of vapour pressures with mole fractions of binary solutions of two volatile liquids forming ideal solutions.


Write the relationship between mole fraction of solvent and vapour pressure of solution.


A mixture of two liquids A and B have vapour pressures 3.4 × 104 Mn-2 and 5.2 × 104 Nm-2. If the mole fraction of A is 0.85, find the vapour pressure of the solution.


The solutions that obey Raoult's law over entire range of concentrations are ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×