English

An electric cable of copper has just one wire of radius 9 mm. Its resistance is 14Ω. If this single copper wire of the cable is replaced by seven identical well insulated copper

Advertisements
Advertisements

Question

An electric cable of copper has just one wire of radius 9 mm. Its resistance is 14Ω. If this single copper wire of the cable is replaced by seven identical well insulated copper wires each of radius 3 mm connected in parallel, then the new resistance of the combination will be:

Options

  • 18Ω

  • 28Ω

  • 126Ω

MCQ
Fill in the Blanks
Advertisements

Solution

18Ω

Explanation:

As R = `(rhol)/"A"` ⇒ Ri = 14Ω = `(rhol_0)/(pi"r"_0^2)`

Rf = `(rhol_0)/(pi(r_0/3)^2)`

= 9`(rhol_0)/(pi"r"_0^2)`

= 9Ri

= 9 × 14

= 126Ω

Req = `"R"_"f"/7`

= `126/7`

= 18Ω

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×