Advertisements
Advertisements
Question
A river 2 m deep and 45 m wide is flowing at the rate of 3 km per hour. Find the amount of water in cubic metres that runs into the sea per minute.
Advertisements
Solution
Depth of the river = 2 m
Width of the river = 45 m
Flowing rate of the water = 3 km/h
= `3 xx 1000/60` ...[∵ 1 km = 1000 m and 1 h = 60 min]
= `3000/60`
= `300/6`
= 50 m/min
The amount of water into sea per minute
= Depth × Width × Length of water of 1 min
= 2 × 45 × 50
= 4500 m3/min
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
If each edge of a cube is doubled, how many times will its surface area increase?
If each edge of a cube is doubled, how many times will its volume increase?
Find the volume of a cube whose side is 1.5 dm .
What will happen to the volume of a cube, if its edge is halved ?
Fill in the blank in the following so as to make the statement true:
1 litre = ........ cu. cm
Find the surface area of a cube whose volume is 216 dm3.
The dimensions of a solid metallic cuboid are 72 cm × 30 cm × 75 cm. It is melted and recast into identical solid metal cubes with each edge 6 cm. Find the number of cubes formed.
Also, find the cost of polishing the surfaces of all the cubes formed at the rate Rs. 150 per sq. m.
A solid cube of side 12 cm is cut into 8 identical cubes. What will be the side of the new cube? Also, find the ratio between the surface area of the original cube and the total surface area of all the small cubes formed.
The base of a rectangular container is a square of side 12 cm. This container holds water up to 2 cm from the top. When a cube is placed in the water and is completely submerged, the water rises to the top and 224 cm3 of water overflows. Find the volume and surface area of the cube.
The total surface area of a cube is 96 cm2. The volume of the cube is ______.
