English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A mass of 2 kg is attached to the spring of spring constant 50 Nm–1.

Advertisements
Advertisements

Question

A mass of 2 kg is attached to the spring of spring constant 50 Nm–1. The block is pulled to a distance of 5 cm from its equilibrium position at x = 0 on a horizontal frictionless surface from rest at t = 0. Write the expression for its displacement at anytime t.

Short/Brief Note
Advertisements

Solution

Consider the diagram of the spring block system. It is an S.H.M. with an amplitude of 5 cm about the mean position shown.


Given, the spring constant k = 50 N/m

m = mass attached = 2 kg

∴ Angular frequency `ω = sqrt(k/m)`

= `sqrt(50/2)`

= `sqrt(25)`

= 5 rad/s

Assuming the displacement function

`y(t) = Asin(ωt + phi)`

Where `phi` = initial phase

But given at t = 0, y(t) = + A

y(0) = + A = Asin(ω × 0 + `phi`)

or `sin phi` = 1 ⇒ `phi = pi/2`

∴  The desired equation is `y(t) = Asin(ωt + pi/2) = Acos ωt`

Putting A = 5 cm, ω = 5 rad/s

We get, y(t) = 5sin5t

Where t is in second and y is in centimetre.

shaalaa.com
Energy in Simple Harmonic Motion
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 14: Oscillations - Exercises [Page 103]

APPEARS IN

NCERT Exemplar Physics [English] Class 11
Chapter 14 Oscillations
Exercises | Q 14.33 | Page 103

RELATED QUESTIONS

A particle executes simple harmonic motion with an amplitude of 10 cm. At what distance from the mean position are the kinetic and potential energies equal?


A particle having mass 10 g oscillates according to the equation x = (2.0 cm) sin [(100 s−1)t + π/6]. Find (a) the amplitude, the time period and the spring constant. (c) the position, the velocity and the acceleration at t = 0.


The equation of motion of a particle started at t = 0 is given by x = 5 sin (20t + π/3), where x is in centimetre and in second. When does the particle
(a) first come to rest
(b) first have zero acceleration
(c) first have maximum speed?


A body of mass 2 kg suspended through a vertical spring executes simple harmonic motion of period 4 s. If the oscillations are stopped and the body hangs in equilibrium find the potential energy stored in the spring.


The block of mass m1 shown in figure is fastened to the spring and the block of mass m2 is placed against it. (a) Find the compression of the spring in the equilibrium position. (b) The blocks are pushed a further distance (2/k) (m1 + m2)g sin θ against the spring and released. Find the position where the two blocks separate. (c) What is the common speed of blocks at the time of separation?


Repeat the previous exercise if the angle between each pair of springs is 120° initially.


Find the elastic potential energy stored in each spring shown in figure, when the block is in equilibrium. Also find the time period of vertical oscillation of the block.


Solve the previous problem if the pulley has a moment of inertia I about its axis and the string does not slip over it.


Consider the situation shown in figure . Show that if the blocks are displaced slightly in opposite direction and released, they will execute simple harmonic motion. Calculate the time period.


A rectangle plate of sides a and b is suspended from a ceiling by two parallel string of length L each in Figure . The separation between the string is d. The plate is displaced slightly in its plane keeping the strings tight. Show that it will execute simple harmonic motion. Find the time period.


A body is executing simple harmonic motion with frequency ‘n’, the frequency of its potential energy is ______.


Motion of an oscillating liquid column in a U-tube is ______.


A body is performing S.H.M. Then its ______.

  1. average total energy per cycle is equal to its maximum kinetic energy.
  2. average kinetic energy per cycle is equal to half of its maximum kinetic energy.
  3. mean velocity over a complete cycle is equal to `2/π` times of its π maximum velocity. 
  4. root mean square velocity is times of its maximum velocity `1/sqrt(2)`.

Draw a graph to show the variation of P.E., K.E. and total energy of a simple harmonic oscillator with displacement.


Find the displacement of a simple harmonic oscillator at which its P.E. is half of the maximum energy of the oscillator.


The total energy of a particle, executing simple harmonic motion is ______.

where x is the displacement from the mean position, hence total energy is independent of x.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×