Advertisements
Advertisements
Question
A hemispherical bowl made of brass has inner diameter 10.5 cm. Find the cost of tin-plating it on the inside at the rate of ₹ 16 per 100 cm2.
`["Assume "pi=22/7]`
Advertisements
Solution
Inner radius (r) of hemispherical bowl = `(10.5/2) cm` = 5.25 cm
Surface area of hemispherical bowl = 2πr2
= `[2xx22/7xx(5.25)^2]cm^2`
= 173.25 cm2
Cost of tin-plating 100 cm2 area = ₹ 16
Cost of tin-plating 173.25 cm2 area = `₹ (16 xx 173.25)/100`
= ₹ 27.72
Therefore, the cost of tin-plating the inner side of the hemispherical bowl is ₹ 27.72.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Find the surface area of a sphere of radius 5.6 cm.
`["Assume "pi=22/7]`
Find the radius of a sphere whose surface area is 154 cm2.
`["Assume "pi=22/7]`
A hollow sphere of internal and external radii 6 cm and 8 cm respectively is melted and recast into small cones of base radius 2 cm and height 8 cm. Find the number of cones.
Find the surface area of a sphere of radius 14 cm.
A wooden toy is in the form of a cone surmounted on a hemisphere. The diameter of the base
of the cone is 16 cm and its height is 15 cm. Find the cost of painting the toy at Rs. 7 per 100
`cm^2`.
A hemi-spherical dome of a building needs to be painted. If the circumference of the base of
the dome is 17.6 cm, find the cost of painting it, given the cost of painting is Rs. 5 per l00
`cm^2`
How many balls each of radius 1 cm can be made by melting a bigger ball whose diameter is 8 cm?
A hollow sphere of internal and external radii 6 cm and 8 cm respectively is melted and recast into small cones of base radius 2 cm and height 8 cm. Find the number of cones.
Spherical marbles of diameter 1.4 cm are dropped into beaker containing some water and are fully submerged. The diameter of the beaker is 7 cm. Find how many marbles have been dropped in it if the water rises by 5.6 cm.
A solid is in the form of a cone standing on a hemi-sphere with both their radii being equal to 8 cm and the height of cone is equal to its radius. Find, in terms of π, the volume of the solid.
Determine the ratio of the volume of a cube to that of a sphere which will exactly fit inside the cube.
If a sphere of radius 2r has the same volume as that of a cone with circular base of radius r, then find the height of the cone.
Find the surface area and volume of sphere of the following radius. (π = 3.14 )
3.5 cm
If the surface area of a sphere is 2826 cm2 then find its volume. ( π= 3.14)
The internal and external diameters of a hollow hemi-spherical vessel are 21 cm and 28 cm respectively. Find volume of material of the vessel.
There is a ratio 1: 4 between the surface area of two spheres, find the ratio between their radius.
The cylinder of radius 12 cm have filled the 20 cm with water. One piece of iron drop in the stands of water goes up 6.75 cm. Find the radius of sphere piece.
The surface area of a solid metallic sphere is 616 cm2. It is melted and recast into smaller spheres of diameter 3.5 cm. How many such spheres can be obtained?
