Advertisements
Advertisements
Question
(a) Find the radius of the circular orbit of a satellite moving with an angular speed equal to the angular speed of earth's rotation. (b) If the satellite is directly above the North Pole at some instant, find the time it takes to come over the equatorial plane. Mass of the earth = 6 × 1024 kg.
Advertisements
Solution
(a) The angular speed of the Earth and the satellite will be the same.
\[i . e . , \frac{2\pi}{T_e} = \frac{2\pi}{T_s}\]
\[ \Rightarrow \frac{1}{24 \times 3600} = \frac{1}{2\pi\sqrt{\left( R + h \right)^3 /g h^2}}\]
\[ \Rightarrow 12 \times 3600 = 3 . 14\sqrt{\frac{\left( R + h \right)^3}{g R^2}}\]
\[ \Rightarrow \frac{\left( R + h \right)^3}{g R^2} = \frac{\left( 12 \times 3600 \right)^2}{\left( 3 . 14 \right)^2}\]
\[ \Rightarrow \frac{\left( 6400 + h^3 \right) \times {10}^9}{9 . 8 \times \left( 6400 \right)^2 \times {10}^6} = \frac{\left( 12 \times 3600 \right)^2}{\left( 3 . 14 \right)^2}\]
\[ \Rightarrow \frac{\left( 6400 + h \right) \times {10}^9}{6272 \times {10}^9} = 432 \times {10}^4 \]
\[ \Rightarrow \left( 6400 + h \right)^3 = 6272 \times 432 \times {10}^4 \]
\[ \Rightarrow 6400 + h = \left( 6272 \times 432 \times {10}^4 \right)^{1/3} - 6400\]
\[ \Rightarrow h = 42300 \ km\]
(b) Time taken from the North Pole to the equatorial plane is given by
\[\frac{1}{4}T\]
\[ = \frac{1}{4} \times 6 . 28\sqrt{\frac{\left( 42300 + 6400 \right)^3}{10 \times \left( 6400 \right)^2 \times {10}^6}}\]
\[ = 3 . 14\sqrt{\frac{\left( 479 \right)^3 \times {10}^6}{\left( 64 \right)^2 \times {10}^{11}}}\]
\[ = 3 . 14\sqrt{\frac{497 \times 497 \times 497}{64 \times 64 \times {10}^5}}\]
\[ = 6 h\]
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Suppose there existed a planet that went around the sun twice as fast as the earth.What would be its orbital size as compared to that of the earth?
A nut becomes loose and gets detached from a satellite revolving around the earth. Will it land on the earth? If yes, where will it land? If no, how can an astronaut make it land on the earth?
Consider earth satellites in circular orbits. A geostationary satellite must be at a height of about 36000 km from the earth's surface. Will any satellite moving at this height be a geostationary satellite? Will any satellite moving at this height have a time period of 24 hours?
The radius of a planet is R1 and a satellite revolves round it in a circle of radius R2. The time period of revolution is T. Find the acceleration due to the gravitation of the planet at its surface.
Answer the following question in detail.
Two satellites A and B are revolving round a planet. Their periods of revolution are 1 hour and 8 hour respectively. The radius of orbit of satellite B is 4 × 104 km. Find radius of orbit of satellite A.
Solve the following problem.
Calculate the speed of a satellite in an orbit at a height of 1000 km from the Earth’s surface.
(ME = 5.98 × 1024 kg, R = 6.4 × 106 m)
The ratio of energy required to raise a satellite of mass 'm' to a height 'h' above the earth's surface of that required to put it into the orbit at same height is ______.
[R = radius of the earth]
Which of the following statements is CORRECT in respect of a geostationary satellite?
There is no atmosphere on moon because ____________.
Reason of weightlessness in a satellite is ____________.
A geostationary satellite is orbiting the earth at the height of 6R above the surface of earth. R being radius of earth. The time period of another satellite at a height of 2.5 R from the surface of earth is ____________.
If the Earth-Sun distance is held constant and the mass of the Sun is doubled, then the period of revolution of the earth around the Sun will change to ____________.
A satellite of mass 'm' is revolving around the earth of mass 'M' in an orbit of radius 'r' with constant angular velocity 'ω'. The angular momentum of the satellite is ______.
(G =gravitational constant)
Is it possibe for a body to have inertia but no weight?
Show the nature of the following graph for a satellite orbiting the earth.
- KE vs orbital radius R
- PE vs orbital radius R
- TE vs orbital radius R.
A satellite revolves around a planet very close to its surface. By what maximum factor can its kinetic energy be increased suddenly, such that it revolves in orbit in the same way?
Two satellites of same mass are orbiting round the earth at heights of r1 and r2 from the centre of earth. Their potential energies are in the ratio of ______.
Which of the following is an example of a communication (geostationary) satellite launched by India?
Artificial satellites are launched for all the following purposes EXCEPT ______.
