मराठी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान इयत्ता ११

The Potential Difference Between the Terminals of a Battery of Emf 6.0 V and Internal Resistance 1 ω Drops to 5.8 V When Connected Across an External Resistor.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The potential difference between the terminals of a battery of emf 6.0 V and internal resistance 1 Ω drops to 5.8 V when connected across an external resistor. Find the resistance of the external resistor.

बेरीज
Advertisements

उत्तर

Given:-

Emf of the battery, E = 6 V

Internal resistance, r = 1 Ω

Potential difference, V = 5.8 V

Let R be the resistance of the external resistor.

Applying KVL in the above circuit, we get:-

\[E - i(R + r) = 0\]

\[ \Rightarrow i = \frac{E}{R + r}\]

\[ = \frac{6}{R + 1}\]

Also,

\[V = E - ir\]

\[ \Rightarrow 5 . 8 = 6 - \frac{6}{R + 1} \times 1\]

\[\frac{6}{R + 1} = 0 . 2\]

\[R + 1 = \frac{6}{0 . 2} = 30\]

\[R = 29 \Omega\]

shaalaa.com
Potential Difference and Emf of a Cell
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 32: Electric Current in Conductors - Exercises [पृष्ठ १९८]

APPEARS IN

एचसी वर्मा Concepts of Physics Volume 1 and 2 [English]
पाठ 32 Electric Current in Conductors
Exercises | Q 17 | पृष्ठ १९८
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×