Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A compound of lead has following percentage composition, Pb = 90.66%, O = 9.34%. Calculate empirical formula of a compound. [Pb = 207, O = 16]
Advertisements
उत्तर
Empirical formula of a compound:
| Element | Atomic mass |
Percentage | Relative number of | Simplest mole ratio | Whole number ratio |
| Pb | 207 | 90.66 | 90.66/207 = 0.44 | 0.44/0.44 = 1 | 1 x 3 = 3 |
| O | 16 | 9.34 | 9.34/16 = 0.58 | 0.58/0.44 = 1.32 | 1.32 x 3 = 3.96 = 4 |
Since the mole ratio for oxygen is fractional so we multiply the whole ratio by 3 to make i t a whole number.
So, the empirical formula of the compound is Pb3O4.
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Identify the term or substance based on the descriptions given below:
The property by virtue of which the compound has the same molecular formula but different structural formulae.
A gaseous hydrocarbon contains 82.76% of carbon. Given that its vapor density is 29, find its molecular formula. [C = 12, H = 11]
Find the empirical formula and the molecular formula of an organic compound from the data given below :
C = 75.92%, H = 6.32% and N = 17.76%
The vapour density of the compound is 39.5.
[C = 12, H = 1, N = 14]
Give the empirical formula of: C6H12O6
Give example of compound whose:
Empirical formula is different from the molecular formula.
A compound contains 87.5% by mass of nitrogen and 12.5% by mass of hydrogen. Determine the empirical formula of this compound.
Calculate the empirical formula of the compound having 37.6% sodium, 23.1% silicon and 39.3% oxygen.(Answer correct to two decimal places) (O = 16, Na = 23, Si = 28)
A compound of X and Y has the empirical formula XY2. Its vapour density is equal to its empirical formula weight. Determine its molecular formula.
0.2 g atom of silicon combine with 21.3 g of chlorine. Find the empirical formula of the compound formed.
Calculate:
Write the empirical formula of C8H18.
