मराठी
महाराष्ट्र राज्य शिक्षण मंडळएचएससी विज्ञान (सामान्य) इयत्ता ११ वी

24 g of carbon reacts with some oxygen to make 88 grams of carbon dioxide. Find out how much oxygen must have been used.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

24 g of carbon reacts with some oxygen to make 88 grams of carbon dioxide. Find out how much oxygen must have been used.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: Mass of carbon (reactant) = 24 g, mass of carbon dioxide (product) = 88 g

To find: Mass of oxygen (reactant)

Calculation: 12 g of carbon combines with 32 g of oxygen to form 44 g of carbon dioxide as follows:

\[\ce{\underset{12g}{Carbon} + \underset{32g}{Oxygen} -> \underset{44g}{Carbon dioxide}}\]

Hence, (2 × 12 = 24 g) of carbon will combine with (2 × 32 = 64 g) of oxygen to give (2 × 44 = 88 g) carbon dioxide.

Mass of oxygen used = 64 g

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 1: Some Basic Concepts of Chemistry - Exercises [पृष्ठ १२]

APPEARS IN

बालभारती Chemistry [English] Standard 11 Maharashtra State Board
पाठ 1 Some Basic Concepts of Chemistry
Exercises | Q 4. (J) | पृष्ठ १२

संबंधित प्रश्‍न

Choose the correct option.

Which of the following has maximum number of molecules?


Which of the following has the largest number of atoms?


Calculate the molecular mass of the following in u.

NH3


Calculate the molecular mass of the following in u.

C2H5OH


What is the ratio of molecules in 1 mole of NH3 and 1 mole of HNO3?


Solve problem:

Calculate the number of an atom of the following (Given: Atomic mass of I = 127 u).

254 g of iodine (I)


Calculate the number of atoms of hydrogen present in 5.6 g of urea, \[\ce{(NH2)2CO}\]. Also calculate the number of atoms of N, C, and O.


Explain the need of the term average atomic mass.


Explain formula mass with an example.


Which one of the following represents 180 g of water?


Two 22.4 litre containers A and B contains 8 g of O2 and 8 g of SO2 respectively at 273 K and 1 atm pressure, then


What is the mass of precipitate formed when 50 ml of 8.5% solution of AgNO3 is mixed with 100 ml of 1.865% potassium chloride solution?


Which of the following is/are true with respect to carbon-12.


The reaction between aluminium and ferric oxide can generate temperatures up to 3273 K and is used in welding metals.
(Atomic mass of Al = 27 u Atomic mass of O = 16 u)
\[\ce{2Al + Fe2O3 -> Al2O3 + 2Fe}\]; If, in this process, 324 g of aluminium is allowed to react with 1.12 kg of ferric oxide.

  1. Calculate the mass of Al2O3 formed.
  2. How much of the excess reagent is left at the end of the reaction?

An element has a bee structure with cell edge of 288 pm. The density of element is 7.2 g cm-3. What is the atomic mass of an element?


Boron has two isotopes 10B and 11B with atomic masses 10 and 11, respectively. If its average atomic mass is 10.81, the abundance of 10B is ____________.


How many moles of ammonia are present in 5.6 cm3 of ammonia gas at STP?


The unit of atomic mass, amu is replaced by u, here u stands for ______.


One amu is equal to ________.


Calculate mass of 3.01 × 1024 atoms of an element having atomic mass 21.13.


It is found that in 11.2 L at 0°C and 1 atm, of any gaseous compound of 'X', there is never less than 15.5 gm of 'X'. It is also found that 11.2 L of vapours of 'X' at 0°C and 1 atm, weighs 62 gm. The atomicity of 'X' is ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×