Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Total number of electrons present in 1.7 g of ammonia is
विकल्प
6.022 × 1023
`(6.022 xx 10^22)/1.7`
`(6.022 xx 10^24)/1.7`
`(6.022 xx 10^23)/1.7`
Advertisements
उत्तर
6.022 × 1023
Explanation:
No. of electrons present in one ammonia (NH3) molecule (7 + 3) = 10
No. of moles of ammonia = `"Mass"/"Molar mass"`
= `(1.7 "g")/(17 "gmol"^-1)`
= 0.1 mol
No. of molecules present in 0.1 mol of ammonia
= 0.1 × 6.022 × 1023
= 6.022 × 1022
No. of electrons present in 0.1 mol of ammonia
= 10 × 6.022 × 1022
= 6.022 × 1023
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
When 6.3 g of sodium bicarbonate is added to 30 g of acetic acid solution, the residual solution is found to weigh 33 g. The number of moles of carbon dioxide released in the reaction is
Choose the disproportionation reaction among the following redox reactions.
What do you understand by the term oxidation number?
Distinguish between oxidation and reduction.
Hydrogen peroxide is an oxidising agent. It oxidises ferrous ion to ferric ion and reduced itself to water. Write a balanced equation.
Balance the following equation by the oxidation number method.
\[\ce{K2Cr2O7 + Kl + H2SO4 -> K2SO4 + Cr2(SO4)3 + I2 + H2O}\]
Reducing agent is a species that ____________.
Which of the following reagents is used for the following conversion?
\[\ce{CH3 - CH = CH - CHO -> CH3 - CH = CH - CH2OH}\]
In the redox reaction, \[\ce{2MnO^-_4 + SO^{2-}_3 + H2O -> 2MnO^{2-}_4 + SO^{2-}_4 + 2H^+}\], the reductant is:
Which one of the following CANNOT act as a reducing agent?
