Advertisements
Advertisements
प्रश्न
An electron’s mass is approximately 9.1093826 × 10–31 kilograms. What is this mass in grams?
Advertisements
उत्तर
Mass of electron = 9.1093826 × 10–31 kg
= 9.1093826 × 10–31 × 1000 g ...[∵ 1 kg = 1000 g]
= 9.1093826 × 10–31 × 103 ...[∵ am × an = (a)m + n]
= 9.1093826 × 10–28 g
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Which of the following is equal to `(- 3/4)^-3`?
35 ÷ 3–6 can be simplified as ______.
On multiplying ______ by 2–5 we get 25.
The value of [3–1 × 4–1]2 is ______.
`x^m/y^m = (y/x)^-m`
Find the product of the cube of (–2) and the square of (+4).
By what number should (–15)–1 be divided so that quotient may be equal to (–15)–1?
Consider a quantity of a radioactive substance. The fraction of this quantity that remains after t half-lives can be found by using the expression 3–t. What fraction of substance remains after 7 half-lives?
Find a single repeater machine that will do the same work as hook-up.

Supply the missing information for diagram.

