Advertisements
Advertisements
प्रश्न
An electron’s mass is approximately 9.1093826 × 10–31 kilograms. What is this mass in grams?
बेरीज
Advertisements
उत्तर
Mass of electron = 9.1093826 × 10–31 kg
= 9.1093826 × 10–31 × 1000 g ...[∵ 1 kg = 1000 g]
= 9.1093826 × 10–31 × 103 ...[∵ am × an = (a)m + n]
= 9.1093826 × 10–28 g
shaalaa.com
या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
The value of `(2/5)^-2` is ______.
The reciprocal of `(2/5)^-1` is ______.
[2–1 + 3–1 + 4–1]0 = ______.
am × bm = (ab)m
Find the value of n.
`(2^n xx 2^6)/2^-3 = 2^18`
`(125 xx x^-3)/(5^-3 xx 25 xx x^-6)`
Find a single repeater machine that will do the same work as hook-up.

Find a repeater machine that will do the same work as a `(xx 1/8)` machine.
If a = – 1, b = 2, then find the value of the following:
ab + ba
If a = – 1, b = 2, then find the value of the following:
ab – ba
