Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A man lifts a mass of 10 kg from the floor to a shelf 4 meter high. If g = 10 ms-2, what is the work done?
Advertisements
उत्तर
Given, mass m = 10kg; height h = 4m; g = 10ms²
W = mgh = 10 x 10 x 4 = 400J
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
A boy of mass 40 kg climbs up the stairs and reaches the roof at a height 8 m in 5 s. Calculate:
- the force of gravity acting on the boy,
- the work done by him against the force of gravity,
- the power spent by boy. (Take g = 10 m s-2)
Name the forms of energy which a wound-up watch spring possesses.
State the law of conservation of energy.
Is work a scalar or a vector quantity?
When is the work done by a force on a body : (a) positive, (b) negative, and (c) zero?
The velocity of a car increases from 54 km/hr to 72 km/hr. How much is the work done if the mass of the car is 1500 kg?
A weight lifted a load of 200 kgf to a height of 2.5 m in 5 s. calculate: (i) the work done, and (ii) the power developed by him. Take g= 10 N kg-1.
Name the material commonly used for the manufacturing of solar cells.
