Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A servo voltage stabiliser restricts the voltage output to 220 V ± 1%. If an electric bulb rated at 220 V, 100 W is connected to it, what will be the minimum and maximum power consumed by it?
Advertisements
उत्तर
Output voltage, V = 220 V ± 1% = 220 V ± 2.2 V
The resistance of a bulb that is operated at voltage V and consumes power P is given by
\[R = \frac{V^2}{P} = \frac{(220 )^2}{100}\]
\[ \Rightarrow R = \frac{48400}{100} = 484 \Omega\]
(a) For minimum power to be consumed, output voltage should be minimum. The minimum output voltage,
V' = (220 − 2.2) V
= 217.8 V
The current through the bulb,
\[i' = \frac{V'}{R} = \frac{217 . 8}{484} = 0 . 45 A\]
Power consumed by the bulb, P' = i' × V'
= 0.45 × 217.8 = 98.0 W
(b) For maximum power to be consumed, output voltage should be maximum. The maximum output voltage,
V" = (220 + 2.2) V
= 222.2 V
The current through the bulb,
\[i'' = \frac{V''}{R} = \frac{222 . 2}{484} = 0 . 459 A\]
Power consumed by the bulb,
P" = i" × V"
= 0.459 × 222.2 = 102 W
