Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A conducting sphere of radius 10 cm has an unknown charge. If the electric field 20 cm from the centre of the sphere is 1.5 × 103 N/C and points radially inward, what is the net charge on the sphere?
संख्यात्मक
Advertisements
उत्तर
Electric field intensity (E) at a distance (d) from the centre of a sphere containing net charge q is given by the relation,
`E = 1/(4piε_0 d^2)`
Where,
E = Electric field = 1.5 × 103 N/C
d = Distance from the centre = 20 cm = 0.2 m
ε0 = Permittivity of free space
`1/(4piε_0)` = 9 × 109 N m2 C−2
∴ `E = 1/(4piε_0) * q/d^2`
`q = (E d^2)/(1/(4piε_0))`
= `(1.5 xx 10^3 xx (0.2)^2)/(9 xx 10^9)`
= `(1.5 xx 10^3 xx 0.04)/(9 xx 10^9)`
= 0.00667 × 10−6 C
= 6.67 × 10−9 C
Since the electric field points radially inward, the charge is negative.
q = − 6.67 nC
shaalaa.com
क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
