Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Calculate the number of particles in 0.1 mole of any substance.
Advertisements
उत्तर
Particles in 1 mole of substance = 6.02 x 1023
∴ Particles in 0.1 mole = 6.02 x 0.1 x 1023
= 6.02 x 1022
संबंधित प्रश्न
What is the mass of 5 moles of sodium carbonate (Na2CO3) ?
(Atomic masses : Na = 23 u ; C = 12 u ; O = 16 u)
How many moles are represented by 100 g of glucose, C6H12O6 ? (C = 12 u, H = 1 u, O = 16 u)
The ratio of moles of atoms in 12 g of magnesium and 16 g of sulphur will be :
Two oxides of a metal (M) have 20.12% and 11.19% oxygen. The formula of the first oxide is MO. Determine the formula of the second oxide.
Calculate the number of moles and number of molecules present in 1.4 g of ethylene gas. What is the volume occupied by the same amount of ethylene?
Calculate the number of atoms in the following:
52 g of He
Calculate the number of gram atoms in 4.6 gram of sodium.
1 mole of any substance contains ______ molecules.
How many grams are there in the following?
4 moles of the phosphorous molecule, P4
Deduce the number of molecules of the following compound in the given quantity.
8.8g carbon dioxide
