Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Calculate the number of particles in 0.1 mole of any substance.
Advertisements
उत्तर
Particles in 1 mole of substance = 6.02 x 1023
∴ Particles in 0.1 mole = 6.02 x 0.1 x 1023
= 6.02 x 1022
संबंधित प्रश्न
Calculate the molar mass of the following substance:
Ethyne, C2H2
What is the mass of 10 moles of sodium sulphite (Na2SO3)?
Fill in the following blanks :
0.5 mole of calcium element has a mass of ............... .
Which of the following pair of elements represents a mole ratio of 1 : 1 ?
Prove the Following :
One mole of any gas contains th e same number of molecules.
Explain the term:
Mole
Find the number of molecules in 3.2 g of SO2.
How many grams of HCl are present in 0.1 mole of it?
How many grams are there in the following?
2 moles of the hydrogen molecule, H2.
Calculate the number of moles of magnesium present in a magnesium ribbon weighing 12 g. Molar atomic mass of magnesium is 24g mol–1.
