Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Calculate the amount of work done by a child carrying a bag of 20 kg when he moves a distance of 40 m in
(a) Vertical direction, and
(b) Horizontal direction
संख्यात्मक
Advertisements
उत्तर
Given, mass = 20kg
displacement = 40m
(a) In vertical direction work is done against gravity
Work done = mgh = 20 x 9.8 x 40 = 7840J
(b) In horizontal direction
Work done = Fs cos0 = (mg)s cos 0° = 20 x 9.8 x 40 = 7840J
shaalaa.com
या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
State the S.I. unit of energy.
Write the formula for work done on a body when the body moves at an angle to the direction of force. Give the meaning of each symbol used.
What should be the angle between the direction of force and the direction of motion of a body so that the work done is zero?
How many watts equal one horse power?
What is the SI unit of work?
A body of mass 2 kg is moving with a speed of 20 ms-1. What is its K.E.?
What type of energy is possessed by a flowing water?
A body is thrown vertically upwards. Its velocity keeps on changing. What happens to its K.E. when does its velocity become zero?
The K.E. of a body is 5 J. What will be its K.E. when its speed is doubled?
Name the unit of energy.
