Advertisements
Advertisements
प्रश्न
What is the value of Avogadro's number?
Advertisements
उत्तर
The value of Avogadro's number is 6.023 x 1023.
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Calculate the percentage of water of crystallization in CuSO4.5H2O
(H = 1, O = 16, S = 32, Cu = 64)
Choose the correct answer from the options given below:
The ratio between the number of molecules in 2g of hydrogen and 32g of oxygen is:
[Given that H = 1, O = 16]
Show by means of calculations that 5 moles of CO2 and 5 moles of H2O do not have the same mass. How much is the difference in their masses ?
A gas cylinder can hold 1 kg of hydrogen at room temperature and pressure.
(a) Find the number of moles of hydrogen present
(b) What weight of CO2can the cylinder hold under similar conditions of temperature and pressure? (H = 1 C = 12, O = 16)
(c) If the number of molecules of hydrogen in the cylinder is X, calculate the number of CO2 molecules in the cylinder with the same conditions of temperature and pressure.
(d) State the law that helped you to arrive at the above result.
Explain the term:
Molar volume
Find the number of molecules in 73 g of HCl.
Calculate the number of particles in 0.1 mole of any substance.
Calculate the number of moles of methane in 0.80 g of methane.
N2 + 3H2 → 2NH3
(The atomic mass of nitrogen is 14, and that of hydrogen is 1)
1 mole of nitrogen (______ g) +
3 moles of hydrogen (______ g) →
2 moles of ammonia (______ g)
The visible universe is estimated to contain 1022 stars. How many moles of stars are present in the visible universe?
