Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Universal Ltd. took over machinery of ₹ 3,30,000, furniture of ₹ 1,60,000 and liabilities of ₹ 80,000 from Amol Ltd. for a purchase consideration of ₹ 4,50,000. The payment to Amol Ltd. was made by issue of 10% Debentures of ₹ 50 each at a discount of 10%. The number of debentures issued to Amol Ltd. was:
विकल्प
1,000
4,500
45,000
10,000
MCQ
Advertisements
उत्तर
10,000
Explanation:
Purchase Consideration = ₹ 4,50,000
Debentures are issued at 10% discount.
Face value of one debenture = ₹ 50
Issue price of one debenture:
50 − 10% of 50
`50 - 10/100 xx 50 = 45`
So, each debenture is issued at ₹ 45.
Number of debentures issued:
`(4,50,000)/45 = 10,000`
shaalaa.com
क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
