हिंदी

The Wheel of a Cart is Making 5 Revolutions per Second. If the Diameter of the Wheel is 84 Cm, Find Its Speed in Km per Hour.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The wheel of a cart is making 5 revolutions per second. If the diameter of the wheel is 84 cm, find its speed in km per hour.

योग
Advertisements

उत्तर

Distance covered in 1 revolution = π × d

`=(22/7xx84)"cm"`

= 264 cm

Distance covered in 1 second =(5 × 264)= π × d

= 1320

Distance covered in 1 second = (60 × 60 × 1320)  cm

= 4752000 cm

`=(4752000/(1000xx100)) "km"`

= 47.52 km.

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×