Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The population of a city increases each year by 4% of what it had been at the beginning of each year. If the population in 1999 had been 6760000, find the population of the city in (i) 2001 (ii) 1997.
Advertisements
उत्तर
\[(i)\]
Population of the city in 2001 = P \[\left( 1 + \frac{R}{100} \right)^2 \]
\[ = 6760000 \left( 1 + \frac{4}{100} \right)^2 \]
\[ = 6760000 \left( 1 . 04 \right)^2 \]
\[ = 7311616\]
Thus, Population of the city in 2001 is 7311616.
\[(ii)\]
Population of the city in 1997 = P \[\left( 1 + \frac{R}{100} \right)^{- 2} \]
\[ = 6760000 \left( 1 + \frac{4}{100} \right)^{- 2} \]
\[ = 6760000 \left( 1 . 04 \right)^{- 2} \]
\[ = 6250000\]
Thus, Population of the city in 1997 is 6250000.
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Compute the amount and the compound interest in the following by using the formulae when:
Principal = Rs 3000, Rate = 5%, Time = 2 years
Compute the amount and the compound interest in the following by using the formulae when:
Principal = Rs 12800, Rate = \[7\frac{1}{2} %\], Time = 3 years
Compute the amount and the compound interest in the following by using the formulae when:
Principal = Rs 160000, Rate = 10 paise per rupee per annum compounded half-yearly, Time = 2 years.
6400 workers were employed to construct a river bridge in four years. At the end of the first year, 25% workers were retrenched. At the end of the second year, 25% of those working at that time were retrenched. However, to complete the project in time, the number of workers was increased by 25% at the end of the third year. How many workers were working during the fourth year?
Pritam bought a plot of land for Rs 640000. Its value is increasing by 5% of its previous value after every six months. What will be the value of the plot after 2 years?
The value of a machine depreciates at the rate of 10% per annum. It was purchased 3 years ago. If its present value is Rs 43740, find its purchase price.
The value of a refrigerator which was purchased 2 years ago, depreciates at 12% per annum. If its present value is Rs 9680, for how much was it purchased?
The cost of a T.V. set was quoted Rs 17000 at the beginning of 1999. In the beginning of 2000 the price was hiked by 5%. Because of decrease in demand the cost was reduced by 4% in the beginning of 2001. What was the cost of the T.V. set in 2001?
Gautam takes a loan of ₹ 16,000 for 2 years at 15% p.a. compound interest. He repays ₹ 9,000 at the end of the first year. How much must he pay at the end of the second year to clear the debt?
Find the amount and the compound interest on ₹ 4,000 in 2 years, if the rate of interest for the first year is 10% and for the second year is 15%.
